Kiedy pisałem o kartonowych goglach Cardboard, które Google zaprezentowało przy demonstracji piątego Androida, większość osób myślała, że to nabijanie się z konkurencji i działu wirtualnej rzeczywistości. To mylne wrażenie, bo głównym celem giganta z Mountain View było jak najtańsze zaproponowanie użytkownikom pierwszego kontaktu z nowym segmentem aplikacji, jakie można już pobierać ze sklepiku Play. Ja od kilku tygodni bawię się coraz ciekawszymi propozycjami wykorzystania smartfona jako ekranu dla nowego rodzaju doświadczenia z multimediami. Przyznaję, że tytułów jest jeszcze mało i nie są specjalnie wymagające, ale przybywa ich sporo. Przykładowo, jeszcze w tym tygodniu pokazywałem jedną z pierwszych gier – Darknet.

Google pokazuje, że bardzo poważnie myśli nad rozwijaniem sekcji VR w swoim sklepiku i stworzyło w końcu oddzielną kategorię aplikacji dla Cardboarda (no i każdych innych gogli jakie można już kupować). W ten sposób będzie dużo łatwiej znaleźć coś interesującego. Ja przeszukiwałem zwykle bazę aplikacji przez najpopularniejsze frazesy związane z VR i bankowo umknęło mi coś ciekawego. Teraz będzie łatwiej. Wiadomo jaki cel ma owy dział. Google chce wykorzystać boom i trochę zarobić – developerzy także. Póki co kartonowy model mi zupełnie wystarcza. Badam jeszcze rynek i mogę oceniać najnowsze propozycje VR, a jak tylko pojawi się coś naprawdę poważnego, to trzeba będzie w końcu zainwestować w wygodniejsze model.

Tak na koniec, aby uzmysłowić jakie jest zainteresowanie tematem wirtualnej rzeczywistości, można przytoczyć statystyki Google, które podaje, że tylko ich kartonowy Cardboard znalazł ok. pół miliona nabywców (dodajmy do tego szereg klonów oraz coraz więcej plastikowych modeli). Ciężko przekonać klientów, że gogle VR są im potrzebne, ale wydanie kilku dolców na taniuśki wariant, pozwoli im zapoznawać się z sekcją nowych aplikacji i ostatecznie zdecydować się na zakup czegoś droższego (no i kupować nowe aplikacje z Google Play). Krok Google jest sensowny i idealnie wpasowany w czasie, bo i Samsung wypuścił swój Gear VR właśnie w grudniu.

Przy okazji przygotowano także podstronę dla developerów chcących programować apki do najnowszej sekcji VR. Przypomnę, że efektów gogli VR jest kilka. Oprócz poruszania się po trójwymiarowym otoczeniu, możemy też oglądać filmy z efektem 3D. Możemy więc oglądać filmy, grać w gry, bawić się w trójwymiarze w nietypowe propozycje, ale i doświadczać nowych wrażeń: być na koncercie, spróbować jazdy testowej w samochodzie, a wkrótce także oglądać filmy z opcją rozglądania się wokół siebie! A to dopiero początek.

źródło: Google Play