Fitbit Sleep Schedule – pomoże się wyspać

21 Cze 2016

Fitbit Sleep Schedule – nowe opcje aplikacji do monitorowania snu. Fitbit ponoć wie jak pomóc nam się wyspać. Rekomendacje znajdziemy w nowej aktualizacji oprogramowania.

Fitbit Sleep Schedule – czym odmieni ekosystem? Większość sportowych bransoletek i trackerów aktywności skupia się na ruchu, ale dostarcza również elementy monitoringu wypoczynku. Fitbit ma sporą kolekcję ubieralnych gadżetów i praktycznie każdy z nich potrafi oceniać wypoczynek. Regeneracja organizmu jest ważna, bo to ona pozwala na efektywny trening, ale często myślimy o spaniu także z normalnego punktu widzenia – chcemy obudzić się wypoczęci. Najnowsza aktualizacja aplikacji Fitbit ma nam pomóc się wyspać.

Fitbit Sleep Schedule

Narzędzia na smartfony i opaski/smartwatche do sprawdzania wypoczynku to w sumie nic nowego. Wiele osób ma jednak obiekcje co do funkcjonowania tej części urządzenia. Nie rozumieją po co ona istnieje i jak działa lub po prostu faktycznie nie daje im zbyt wielu sensownych opcji. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a tym jest oprogramowanie. Czujniki to jedno, a aplikacja odpowiednio je wykorzystująca to drugie. Sleep Schedule ma być wirtualnym przewodnikiem (trenerem?) po wiedzy związanej ze snem.

Wciąż są elementy do poprawienia w oprogramowaniu Fitbit. Większość z nas zauważy, że śledzenie wypoczynku jest raczej na bardzo podstawowym poziomie. Producent ma nadzieję, że usprawni ten fragment apki. Naręczne urządzenia Fitbit pozwolą na ustalanie celów do osiągnięcia i będą bazować na zebranych z nocy danych. W ten sposób przeliczą czas potrzebny na wypoczynek na podstawie rzeczywistym zapisów o naszej aktywności z dłuższego czas. Optymalność zadziała właśnie dzięki analizie dłuższych zapisów. Na ich podstawie apka wyśle sugestie związane z planowaniem odpoczynku. Innymi słowy: wskaże konkretne godziny, do których warto się dostosować. To jak kiedyś mama pilnująca byśmy poszli już do łóżka (pomoże tworzyć pozytywne nawyki).

Fitbit Sleep Schedule app

Wszystkiemu towarzyszyć mają smart przypomnienia, a także opcja tworzenia osobistego programu pobudek. Można powiedzieć, że wyznaczymy sobie kolejne cele do osiągnięcia, ale tym razem związane z wypoczynkiem. Fitbit chce rozwinąć swoja aplikację fitness w tę stronę i zapowiada, że to dopiero początki bardziej zaawansowanego trackera snu. W planach są specjalne poprawki, które powstają przy współpracy ze specjalistami z University of Arizona, Stanford University oraz Johns Hopkins University. Brzmi poważnie! Doktorzy dodają swoje wyniki badań, więc mobilny program ma pomóc osiągnąć efekty w poprawie jakości snu.

Jeśli wierzyć developerom nowych funkcji, nowe funkcje mają być pierwszymi na rynku, które w aplikacji wskażą spersonalizowane rekomendacje przez analizy danych ze snu. Trudno zaprzeczyć, ale i potwierdzić, ponieważ dziś sporo producentów dba o tę część monitoringu naszego ciała. Dobrze jednak, że Fitbit nie zapomina o poprawkach, a tutaj akurat ma co usprawniać. Kontekstowy monitoring snu trzeba będzie zbadać osobiście, a wtedy ocenimy rezultaty zmian. Fitbit przekonuje jednak swoimi badaniami. Dane od milionów użytkowników są stale analizowane, a takie zbiory informacji mogą prowadzić do ciekawych wniosków. Przykładowe: użytkownicy z przekroczonym indeksem BMI śpią średnio 70 minut krócej w tygodniu, a ci wprowadzający więcej danych o ruchu mają lepsze wyniki snu (dłuższy wypoczynek i wcześniejsze kładzenie do łóżka wynikające zapewne ze zmęczenia). Generalnie idea Fitbit Sleep Schedule to próba regulacji zegara biologicznego przez regularność i stosowanie się do wytycznych (jak przy motywacji do ruchu).

źródło: Fitbit

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *