Relumino C-Lab

Na każde większe targi Samsung przygotowuje eksperymentalne projekty ze swojego C-Lab. W lutym odbędzie się Mobile World Congress w Barcelonie i tutaj też zobaczymy nowe prototypy gadżetów. Tym razem koreański gigant stawia na VR oraz AR, czyli dwie prężnie rozwijające się sekcje technologii. Cztery innowacyjne rozwiązania mają zainteresować odwiedzających targi i pokazywać pomysły Samsunga, które z czasem mogą (choć wcale nie muszą) trafić na rynek.

Creative Lab Samsunga zademonstruje nowinki dla wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości, oczywiście uwzględniające w użyciu gogle Gear VR. Firma będzie coraz mocniej koncentrować się na headsetach, więc wokół nich dzieje się w laboratoriach Samsunga znacznie więcej. Najnowsze prace wskazują, że producent elektroniki wcale nie chce skupiać się na samej rozrywce i szuka praktycznych rozwiązań dla gogli w życiu codziennym. Relúmĭno jest kierowany do osób niedowidzących, pomagając im w poruszaniu się, ale również oglądaniu TV, czy czytaniu.

Monitorless to z kolei zdalny kontroler VR/AR, który umożliwia korzystanie ze smartfonów lub komputerów bez monitora. Tutaj zaproponowano specjalnej konstrukcji okulary, w których zobaczymy treście bezpośrednio przed oczami. Samsung chce, aby gadżet funkcjonował w opcji Virtual i Augmented Reality przy użyciu elektrochromicznego, przezroczystego materiału. Szybki w okularach mają zmieniać barwy. Niewielkie napięcie ma generować przed oczami obraz, a więc wyświetlać na „ekranie” content. Brzmi kosmicznie. To najambitniejszy projetk z całej czwórki, łączący możliwości Google Glass i gogli HoloLens w kompaktowej wersji.

VuildUs jest mniej unikatową aplikacją. Pomysł meblowania przy uyżyciu rozszerzonej rzeczywistości jest już wdrażany od kilku lat. Samsung przygotował własny projekt. IKEA wprowadziła swoją apkę AR z katalogiem produktów już kilka lat temu. Samsung nie kopiuje jednak szwedzkiej firmy, a swój programik integruje z sensorem głębi, pozwalającym na mapowanie przestrzeni i osadzanie w niej wirtualnych przedmiotów. Przed zakupami można dopasować meble do własnego wnętrza i spradzić jak się prezentują. Takie funkcje są rozwiązane przy użyciu smartfonów z Tango z analizą głębi (od Google), więc w zasadzie VuildUs to nic specjalnie innowacyjnego. Koreańska marka angażuje tu swoje gogle Gear VR oraz mobilne płatności Samsung Pay, by szybko i wygodnie zrobić zakupy.

traVRer C-Lab

traVRer jest najbardziej casualowym z wszystkich zademonstrowanych prototypów C-Lab. To rodzaj symulatora dla turystów, którzy chcą zwiedzić pewne obszary zanim zdecydują się na realną podróż w dane miejsce. Wirtualne wycieczki są już praktykowane. Można sprawdzić rejony globu przez Street View, ale też skorzystać z tras VR, które są nagrywane w sferyczny sposób i wrzucane do sklepików z aplikacjami dla gogli VR. traVRer odróżnia się tym, że oddaje większy klimat rejestrowanych miejsc. Hałasy, nastrój, odbywające się tam eventy – ma być bardziej rzeczywisty. Zamiast pokazywać statyczne ujęcia, próbuje przekazać bardziej realny odbiór (nawet dla poszczególnej pory dnia).

Jak zwykle na koniec wpisów na temat projektów C-Lab, muszę dodać, że są to eksperymenty. Te cztery są częścią “4 Years From Now” (4YFN) co dobitnie pokazuje na kiedy wyznaczono im ewentualne premiery. Pomysły mają przyciągać inwestorów, natomiast dla klientów być pokazem możliwości.

źródło: Samsung