Bragi to jedna z tych marek, których strategia działania przypadła mi do gustu. Kilka lat temu wystartowali ze start-upem związanym z bezprzewodowymi (wtedy jeszcze unikatowymi) słuchawkami typu hearable. Po kilku latach pretendują do grona liderów branży. Może nie sprzedają tylu sztuk co Apple opchnęło AirPodów, ale mają w ofercie ciekawe modele oraz technologie. Dzisiaj chciałem zatrzymać się właśnie przy sofcie, bo w trakcie targów Mobile World Congress w Barcelonie Bragi przestawiło nanoAI, czyli algorytmy Sztucznej Inteligencji dla świata audio.

Prawdą jest, że pojęcie Sztucznej Inteligencji wydaje się dzisiaj nieco nadużywane, ale w rzeczywistości faktycznie mamy do czynienia z przetwarzaniem wielu informacji przy pomocy algorytmów skrojonych pod konkretne cele. Każda większa marka w jakimś stopniu używa tych technik do osiągania różnych rezultatów. Bragi chce włączyć AI do świata słuchawek. Nie będzie może pierwsze, bo np. Sony wdraża asystę AI do swoich modeli, ale żadna firma nie wpadła jeszcze na taki pomysł co niemiecki producent z Monachium. Ich najświeższe podejście do tematu faktycznie jest bardzo świeże.

Inteligentne słuchawki już posiadają. Seria Dash ma w sobie elementy AI, ale nanoAI ma być czymś więcej. Ma być platformą dla biznesu, tj. technologiami audio. Systemu nie odczuje zwykły użytkownik jako tako. To miks rozwiązań, czyli połączenie systemu operacyjnego i serwisów chmurowych do tworzenia inteligentnych technologii. Oczywiście mowa o sektorze audio. Większość produktów z AI to asystenci związani z widzeniem komputerowym i rozpoznawaniem obiektów, natomiast nanoAI ma skupiać się na dźwięku i rozpoznawaniu głosu. Od razu pierwsze co przychodzi na myśl to zwiększanie naturalności odbioru wirtualnych pomocników, czy tłumacze w czasie rzeczywistym, ale Bragi nie chce ograniczać się tylko do takich rzeczy. Wskazano takie działy jak medycyna, bezpieczeństwo, a nawet przemysł pojazdów autonomicznych.

Bragi uważa, że AI dla dźwięku ma ogromny potencjał i chce jako pierwsze zagospodarować tę sekcję. Przypomnę, że w zeszłym roku firma weszła we współpracę ze Starkey, by aparaty słuchowe wnieść na wyższy poziom (właśnie poprzez pomoc w rozwoju softu). Szkoda, że na MWC 2018 nie sprecyzowano, czy nanoAI zobaczymy w słuchawkach Dash Pro, ale pewnie jakieś efekty w nich przy jakiejś aktualizacji zobaczymy. Na razie wszelkie informacje są bardzo ogólne. Trzeba poczekać na pierwsze konkrety licencjonowania uczenia maszynowego od Bragi. EDIT: znalazłem pierwsze przekazy z targów od przedstawicieli marki. Przykład: wytrenowany software będzie w stanie rozpoznawać kontakt wiertła z rodzajem materiału na podstawie wibracji lub ciśnienia, dzięki czemu można dostosować reakcje oprogramowania na różne sytuacje. Może przykład jest dziwny, ale odwzorowuje szeroki zakres rozwiązań. Skorzystać mają na tym przeróżne urządzenia, nie tylko sprzęt audio.