Bisecu – inteligentna blokada koła roweru

17 Mar 2017

Jest już na rynku kilka ciekawych smart rozwiązań zabezpieczających rower. Na blogu przedstawiałem systemy Noke, Skylock, czy BitLock. Wszystkie one choć inteligentne to oparte o tradycyjne blokady. Bisecu idzie inną drogą i choć bardziej inwazyjną (wymagającą odpowiedniej instalacji) to chyba sporo bezpieczeniejszą. Gadżet ma za zadanie automatycznie blokować koło, gdy wykryje próby kradzieży. Jest to kolejna propozycja z aplikacją na smartfon, ułatwiającą użytkowanie elementu.

Bisecu

Rowerzyści w dzisiejszych czas są zmuszeni do ochrony swoich jednośladów jakimś rodzajem zabezpieczenia, ale niestety większość z nich daje nam tylko pozorny spokój i jest łatwa do obejścia przez specjalistę. Smart kłódki mają szyfrowanie z długimi kluczami oraz przyspieszoną daktywację przez zbliżenie smartfona, więc wydają się bardziej interesujące. Południowokoreańska opcja Bisecu wygląda na ich tle jeszcze lepiej.

Bisecu mocowane jest chyba w piaście na przednim kole, a to daje większą pewność, że koło nie ruszy tak łatwo. Projekt jest przystosowany do warunków zewnętrznych i obiecuje 10-minutowy proces montażu. To krótko i tylko pierwszorazowo. Blokada komunikuje się z aplikacją na iOS lub Androida przez Bluetooth i smartfon staje się kluczem zbliżeniowym. Wystarczy podejść do zaparkowanego roweru ui odjechać. Bez telefonu w pobliżu rower jest całkowiecie zablokowany. Jest komfort, tj. brak konieczności wyciągania kluczyka, czy wprowadzania pinu. Podobnie z uzbrajaniem. Wystarczy odejść, a system sam się uzbroi.

Bisecu

Oprócz tego zadbano o syrenę alarmową. W module na kole są czujniki ruchu, które po wykryciu poruszenia aktywują 100-decybelowy alarm (gorzej jak miejsce jest ruchliwe i ktoś przypadkiem dotknie się do naszego roweru). Nie musimy korzystać z jakiegoś dodatkowego łańcucha jeśli obawiamy się, że ktoś po prostu weźmie sobie rower pod pachę, bo powinien odstraszyć go hałas. Zamkiem można też sterować manualnie z ekranu smartfona (nie tylko zbliżeniowo). Apka prezentuje też trochę zebranych podczas jazdy danych, m.in. dystans i prędkości.

Na razie Bisecu jest rozwiązaniem prototypowym, które szykuje crowdfundingową kampanię w drugiej połowie roku. Z tego powodu jeszcze modułu nie wyceniono. Bajer prezentowano na targach Mobile World Congress w Barcelonie.

źródło: Bisecu

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *