Co da integracja Nesta, Alexy i IFTTT z systemem monitoringu jakości powietrza Awair?

Awair

O systemach zwiększających możliwości naszego domu piszę na blogu regularnie, ale dopiero te inteligentne modele faktycznie odmieniają życie w naszym smart domu. Określenie inteligentny dom nie oznacza, że wstawiamy do środka smart gadżet tylko z nazwy, a sprzęt, który będzie potrafił „rozmawiać” z innym zaawansowanym wyposażeniem. Komunikacja między urządzeniami to kwintesencja inteligentnych sieci i te cechy zawsze lubię podkreślać. Awair – inteligneny „odświeżacz” powietrza – zyskał właśnie integrację z trzema znanymi ekosystemami: termostatem Nest, stacją Amazon Echo oraz serwisem IFTTT.

Internet Rzeczy to nie tylko połączenie urządzeń, ale wynikające z niego zalety. Sprzęt musi komunikować się z innym wyposażeniem, by wydobyć z takiego powiązania jakiś większy sens. Awair miał potencjał, by tego dokonać, ale unikał współpracy ze znanymi platformami. Teraz ruszył po rozum do głowy i stał się częścią trzech większych integratorów smart domowych opcji. Oczyszczacz zwiększy swoje możliwości przez kontakt z hubem Nest w programie zwanym Works with Nest, ale i asystentką głosową Alexa w Amazon Echo, no i moją ulubioną aplikacją IFTTT, która jest spoiwem dla wielu kanałów.

Awair Works with Nest

Na czym polegać ma integracja Awair z tymi trzema systemami? Chodzi o jeszcze lepsze wykorzystanie odczytów odświeżacza, na którego reakcje będzie aktywować się o wiele więcej urządzeń. Dane z Awair mają uaktywniać inne inteligentne elementy domu i w ten sposób zwiększać automatykę i skuteczność działania. Zaraz dam kilka przykładów dla każdego z tych trzech projektów, które już od dawna pokazują swoje możliwości integracji kolejnych składowych (firma Bitfinder zdecydowała się być kolejną marką w ekosystemach). Im więcej takich kanałów, tym szersza będzie oferta budowania akcji.

Termostat Nest z mojego bloga dobrze znacie. Ostatnie generacje, które pojawiły się już po przejęciu przez Google, to nie tylko inteligentne regulatory temperatury, ale huby, którym można dodawać kolejne cegiełki. Awair skorzysta z certyfikatu Works with Nest przez co ułatwi wentylację pomieszczeń. Gdy sensory CO2 wykryją za duże stężenie, prześlą sygnał do Nest, a ten z kolei wyśle sygnał do wentylatora, aby poprawił jakość powietrza. Oczywiście domownicy muszą wcześniej zintegrować smart wiatrak (jest ich na rynku już kilka) z systemem Nest. To tylko jedna, ale bardzo konkretna dla Awair możliwość. Uruchomić automatycznie można też temperaturę itp.

Awair Alexa

Współpraca Awair z asystentką Alexa to z kolei szansa na lepszy dostęp do danych zbieranych przez oczyszczacz. Awair działa na zasadzie wysyłania nam powiadomień na temat jakości wnętrza oraz notyfikacji z sugestiami związanymi z poprawianiem warunków, w których przebywamy. Zamiast przeglądać je na smartfonie, Alexa w Echo pozwoli na głosowe zapytania o to w jaki sposób możemy poprawić jakość powietrza w naszym domu. Znów warunkiem jest posiadanie stacji Echo i wsparcie języka (liczę, że polski w końcu do bazy dołączy).

Na koniec chwilka o możliwościach i potencjale serwisu IFTTT. O aplikacji piszę od samego jej początku, gdy kanałów było tylko kilka. Dziś ekosystem kanałów jest tak bogaty, że budowanie (programowanie) akcji, czy scen dla domu jest dużo ciekawsze i łatwiejsze. If This Then That to opcja integracji funkcji wielu systemów i urządzeń, które zdecydowały się na bycie jego częścią. Smart home oferuje ich bardzo wiele, ponieważ producenci chętnie dołączają do bazy IFTTT ze swoimi propozycjami. Awair dał użytkownikom IFTTT sporo, bo dostęp do odczytów z czujników temperatury, CO2, wilgotności, kurzu oraz VOC (lotnych związków). Dzięki temu możemy zaprogramować inne nasze elementy smart domu (np. adaptery WeMo), które aktywują swoje funkcje po wykryciu konkretnych odczytów. Awair zwiększy w ten sposób również skuteczność swoich zadań, czyli odświeżania wnętrza.

Awair IFTTT

Jak widać, integracja z Nestem, Alexą i IFTTT to zdecydowanie większe możliwości systemu Awair, który do tej pory zbierał jedynie dane i przekazywał je nam na telefon. Musieliśmy działać sami, by uzyskać konkretny wynik. Wciąż możemy to robić, np. otwierając okna i robiąc przewiew po odczytaniu wiadomości z Awair, ale cześć zadań przejmie automatyka, czyli to czego oczekujemy od inteligentnego domu. Trzeba mieć jednak w mieszkaniu konkretne wyposażenie, co jest pewną przeszkodą dla klientów, ale zaletą jeśli chce się wykorzystać pełnie ich integracji. Zawsze większa integracja będzie korzyścią dla wszystkich stron: klienta, producenta oraz autora platformy. Ja osobiście zawsze bardziej cenię właśnie takie kroki rozbudowy działania urządzenia, ponieważ dają użytkownikom to czego oczekują – realnego wpływu na rozwój swoich inteligentnych naczyń połączonych w smart domu.

źródło: Awair