Android Wear 1.4 – łączność LTE, głośniczek i nowe gesty

14 Lis 2015

LG-Watch-Urbane-2

Niedawno zastanawiałem się po co Huawei’owi Watch wbudowany głośniczek. Sugerowało to, że przyszła aktualizacja Android Wear może skupić się na tym właśnie module. Google odsłoniło oficjalnie dane na temat update’u 1.4 i faktycznie – jedną z nowości jest wsparcie dla głośniczka, który właściwie pojawił się w naprawdę niewielu modelach. Wcześniej wiadome było, że zegarkowy Android (teraz oparty na wersji 6.0 Marshmallow) uzyska także wspomaganie sieci LTE, gdyż LG Urbane drugiej generacji posiadł jako pierwszy z inteligentnych zegarków z tym OS szansę na łączność bez parowania ze smartfonem.

Aktualizacja zacznie trafiać na smartwatche już niebawem, więc warto przyjrzeć się co jeszcze w sobie kryje. Wyżej wymieniona opcja LTE jest na razie jedynie exclusivem dla LG, tak samo zresztą jak wykorzystywanie głośniczka. Drugim modelem z głośniczkiem jest Huawei Watch. Można jednak zbadać praktyczność tego rozwiązania już teraz. Google samo sugeruje w jaki sposób głośniczek może być na nadgarstku przydatny. Po pierwsze: można będzie rozmawiać bez zestawu słuchawkowego na Bluetooth, choć nie zawsze będzie to wygodne (zwłaszcza w miejscach publicznych). Pozwoli jednak słyszeć rozmówce prosto ze smartwatcha.

Jeśli koniecznie musicie się z kimś połączyć, a macie zajęte ręce - łączność przez LTE z LG Watch Urbane 2 poprzez głośniczek jest możliwa.

Jeśli koniecznie musicie się z kimś połączyć, a macie zajęte ręce – łączność przez LTE z LG Watch Urbane 2 poprzez głośniczek jest możliwa.

Głośniczek ma jeszcze inną zaletę. W ustawieniach systemu można aktywować Audio Feedback, tj. czytanie treści na głos. Odczytywana tak będzie aktualna godzina przy wybudzaniu gadżetu – niczym rosyjskie budziki z dawnych lat :P. Android Wear będzie mógł też przeczytać nam nasze wiadomości SMS, a nawet notyfikacje – to chyba przydatne podczas jazdy samochodem. Te możliwości mają działać głównie z głośniczkami, ale można je też uruchomić ze sparowaną słuchawką na BT.

Dużo bardziej podobają mi się aktualizacje dla gestów. Funkcje te wdrożono już w Android Wear 1.3, a 1.4 jeszcze je wzbogaca. Przyznam, że właśnie te cechy zegarka pasują mu do nawigacji najlepiej. Nowe gesty zaaplikowano do poruszania się po menu, ustawieniach, czy powrotu do tarczy głównej. To może niewielkie dodatki, ale bardzo wygodne w codziennym użytku.

źródło: Google

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *