Tap ‚n Pay – Android Pay w zegarkach Android Wear

21 Lis 2016

Android Pay Android Wear

Już dawno temu zauważyłem, że zegarkowy Android Wear nie uwzględnia mobilnych płatności Android Pay i jest w tyle za Apple Watchem (z Apple Pay), czy Samsungiem Gear S2/S3 (z Samsung Pay). Bez wsparcia dla ubieralnych gadżetów system transakcji przez elektroniczne gadżety nie będzie kompletny. Byłem jednak pewien, że strategia rozwoju Google jest kontrolowana. Serwis Android Police potwierdza usługi opłat przez smartwatche z Android Wear, które mają pojawić się w kolejnych generacjach inteligentnych zegarków.

Dlaczego w następnych generacjach? Ponieważ potrzebny jest moduł zbliżeniowy NFC, a w ten wyposażono do tej pory tylko jeden smartwatch. Asus ZenWatch pierwszej generacji posiada Near Field Communication, ale przez ponad 2 lata był to bezużyteczny moduł skryty wewnątrz koperty. Co więcej, w przyszłym roku, kiedy Android Pay ma zadebiutować z usługami „Tap ‚n Pay”, wspomniany Asus wciąż może nie mieć dostępu do mobilnych płatności Google, ponieważ nie będzie pewnie kompatybilny z jego aktualizacją (prawdopodobnie updatem Android Wear 2.0).

Android Pay Android Wear 2.0

Samo Google szykuje parę swoich smart zegarków, a nadciąga też już trzecia generacja kolekcji Android Wear. Podejrzewam, że większość producentów szykujących nowe smartwatche, uwzględni Android Pay wewnątrz gadżetu. Transakcje przy użyciu wearable są już na rynku dostępne, ale wciąż jest to bardzo niszowe rozwiązanie. Pojawia się w bransoletkach fitness i smart zegarkach. Przy okazji zauważę, że konkurencyjny Gear S3 z Samsung Pay ma gwarantować działanie z dowolnym terminalem, imitując przesunięcie karty w terminalu, a to o wiele szerszy zasięg. Do tego system ma działać także z modelami Androida innymi niż Samsunga, więc platforma będzie kusząca. Android Pay będzie musiał zadbać o klientów z zegarkami Android Wear.

Polacy mogą już korzystać z Android Pay od zeszłego tygodnia.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *