nex

Projekty z ubieralnej sekcji gadżetów są dziś szeroko zdywersyfikowane. Naprawdę jest sporo działów i wiele bardziej unikatowych modeli. Kilka lat temu prezentowałem na blogu bransoletkę Nex, którą za taki można uznać. Model w końcu zyskał finalny wygląd i funkcjonalność, ale z dokładnie tym samym założeniem co na początku – to sprzęcik o minimalnych opcjach, ale z ciekawą koncepcją. Autorzy wyszli z założenia, że na nadgarstku warto mieć dostęp do kilku ulubionych funkcji i natychmiast z nich korzystać.

Wszystko ułatwić ma modułowe podejście. Propozycji jest pięć i wydaje się, że finalny wariant ma do zaproponowanie więcej możliwości. Od zwykłych elementów do powiadomień, przez programowalne przyciski, po fragmenty z czujnikami. Zbudowanie własnego zestawu ma pozwolić na spersonalizowanie bransoletki. To pewien substytut smartwatcha, mówiąc w uproszczeniu. Każdy panelik jest dotykowy i można nadać mu zadanie. Do tego potrzebna będzie aplikacja mobilna.

Opaska Nex będzie potrzebowała trochę wyobraźni (tutaj przykład zaprogramowanych przycisków dla odtwarzacza muzycznego).
Opaska Nex będzie potrzebowała trochę wyobraźni (tutaj przykład zaprogramowanych przycisków dla odtwarzacza muzycznego).

Nex bransoletka

Projekt byłby niczym, gdyby nie miał bogatej oferty tworzenia akcji. Pośród serwisów są: IFTTT, Spotify, czy platformy dla domu (Nest, Philips Hue), itd. Każdy z „koralików” to jakby skrót do utworzonej akcji. Tak to działa. Prosty pomysł, szerokie możliwości i szybka obsługa. To główne zalety bransoletki Nex. Akcji jest mnóstwo. Od powiadomień, po aktywację migawki smartfona do selfie, obsługi odtwarzacza muzycznego, czy sterowanie oświetleniem. Sama baza propozycji kanałów IFTTT to już bogata biblioteka akcji i opcji do budowania własnych „receptur” dla Internetu Rzeczy.

Szkoda, że producent nie poszedł za ciosem i nie przygotował innych modułów: opcjonalnego ekranu, elementów z innymi sensorami itp. Jeśli się uprzeć to spokojnie można przygotować aplikację mobilną na smartwatch, która zadziała w bardzo podobny sposób (choć może mniej wygodnie). Sporo firm próbuje na swój sposób dostarczyć systemy powiadomień i akcji. Klienci wybierają, który z formatów będzie dla nich najlepszy. Nex można wykorzystać ogólnie, ale sprawdzi się lepiej jako skonkretyzowany element nawigacji dla poszczególnych zadań (i tutaj bogata personalizacja jest największą zaletą). Na pewno zaciekawi zwłaszcza tych, którzy lubią eksperymentować i programować. Materiał promocyjny lepiej zobrazuje pomysł (niby mało, a tak dużo):

źródło: Nex