AliveCor Kardia

Wczoraj czytałem w The Sun, że Apple Watch uratował 62-letniego mężczyznę przed konsekwencjami zawału. Jego smartwatch pokazał nagłe przyspieszenie pracy serca, dzięki czemu ostrzegł być może przed najgorszym. Zegarek z Cupertino ma swój czujnik pulsu, ale firma AliveCor postanowiła dołączyć do niego mobilną wersję elektrokardiogramu w pasku. Od jakiegoś czasu to właśnie paski są w stanie dostarczyć nowych funkcji smart zegarkom. Króluje pod tym względem Pebble Time, ale podobne złącze posiada sam Watch, więc teoretycznie można mu dostarczyć przystawkę w ten sam sposób. Spodziewam się, że w poniedziałek Apple pokaże serię swoich inteligentnych pasków.

Do tej pory AliveCor oferowało obudowę do iPhone’a, która posiadała mierniki EKG. Wygodniej jednak, gdyby pomiary odbywały się przez zegarek. Już w zeszłym roku zaprezentowano pierwszy prototyp smart paska z monitoringiem pracy serca z certyfikatami medycznymi. Dwie dodatkowe elektrody to zwiększenie precyzji i pewność co do odczytów. Z tymi od Apple różnie bywało, choć były stosunkowo dokładne. Wykresów przypominających te z badań EKG nie było. Teraz mają pokazywać się na ubieralnym ekraniku Watcha. To wartościowe narzędzie dla potrzebujących stałej kontroli i w bardzo komfortowym formacie.

Apple Watch AliveCor

Jeszcze raz przypomnę, że pasek z kopertą nie korzysta z połączenia Bluetooth, a wspomnianego złącza (ukrytego portu). Inną ciekawostką jest technologia ultradźwięków – tak rozwiązano kwestie przesyłania danych, które trafiają do specjalnej aplikacji Kardia Watch przez mikrofonik Watch i są dekodowane. Sprytnie i pomysłowo, zwłaszcza w dla baterii zegarka. Zużycie energii przy takim sposobie przesyłu informacji jest niewielkie. Pasek wygląda raczej tradycyjnie. Nie jest jakąś modną odmianą, co akurat klienci zegarków Apple zauważą. Wydaje mi się jednak, że jeśli mamy zalecenia pomiarów EKG dla własnego zdrowia, to spokojnie zrezygnujemy z eleganckiej odmiany na rzecz tej od AliveCor.

Autorzy przekonują również, że system potrafi nawet rozpoznać migotanie przedsionków. Oczywiście całość jest zintegrowana z agregatem zdrowia Apple Health (Zdrowie), więc pomiary można łączyć z innymi odczytami, np. z fitness, samopoczucia itp. (wszystkim tym, co współpracuje z platformą). Kilka miesięcy temu zapowiadano cenę na poziomie ok. 200$ i debiut w tym roku, co wkrótce nastąpi.

źródło: AliveCor via engadget.com