LG rozwija sekcję smart home od kilku lat.
LG rozwija sekcję smart home już od kilku lat.

Wkrótce w każdym domu niezbędny będzie hub. Mieszkania robią się bardziej smart, więc domownicy otrzymują elementy, które mają zintegrować wyposażenie. Takich urządzeń przybywa, a część producentów już od kilkunastu miesięcy działa w segmencie. Każda większa firma w jakiś sposób jest obecna właśnie w sekcji związanej z inteligentnymi domami. LG również ma swoją platformę i to całkiem bogatą w rozwiązania. Koreański producent dostarcza na rynek sporo urządzeń RTV/AGD, więc ma tutaj sporo do powiedzenia. Dział modeli smart jest wystarczający, by ich technologia SmartThinQ mogła rywalizować z obecnym boomem.

Na targach CES 2016 prezentowany będzie jeden z ważniejszych elementów całego ekosystemu. To SmarThinQ Hub, czyli centralny gadżet mieszkania, pozwalający na ogarnięcie smart domu. LG stworzyło swój własny hub o już znanej bryle. Ostatnio taki właśnie design i możliwości są oferowane w cylindrycznej tubie (często z głośniczkiem). Tutaj jest tak samo. Mamy model, którego nie wstyd umieścić w widocznym miejscu domu, by zajmował się współpracą z wieloma gadżetami tworzącymi wspólnie nowoczesne wyposażenie.

LG-SmartThinQ-Hub-1

SmartThinQ to logiczny krok w ofercie LG, które faktycznie ma sporo do zaoferowania przy okazji inteligentnych urządzeń. Już wiele razy pisałem na blogu o przeróżnych rozwiązaniach firmy, m.in. o opcjach „rozmów” z własnym mieszkaniem przez aplikacje chatowe. Linia SmartThinQ się rozwija i taki hub jest czymś odpowiednio wieńczącym system. Jedni umieszczają takie panele na ścianie, a w tym przypadku zastosowano format Amazona, który już wcześniej proponował głośnik o smart funkcjach. LG zamontował na górze ekranik LCD, gdzie trafiać mają powiadomienia, przede wszystkim te od inteligentnych gadżetów.

Całość działa w prosty sposób i ma zadbać o zjednoczenie wszystkiego w jednym miejscu. Mamy tutaj łączność Wi-Fi, Bluetooth, ale i protokół Zigbee. Dzięki temu połączyć będzie można sporo systemów i standardów, pracujących łącznie w wspólnej sieci. Pralki, lodówki, smart gniazdka, żaluzje, oświetlenie, odkurzacze, kuchenki – wszystko co możliwe. SmartThinQ Hub będzie pomostem. Po prostu fajny hub i sporych możliwościach. Warto odnotować, że LG wcale nie ogranicza się do wiązania sprzętu własnej produkcji.

LG SmartThinQ Sensors - moduły dodające funkcji smart zwykłemu RTV/AGD.
LG SmartThinQ Sensors – moduły dodające funkcji smart zwykłemu RTV/AGD.

LG-IoT-Ecosystem

Udało się wejść we współpracę z Alljoyn Alliance (open source), czy elementami Lowe’s Iris (też sporego gracza z rozwiązaniami smar thome), a to nie wszystko. Są jeszcze, np. serwis IFTTT, czy współpraca z Nest od Google. Firma chce przyciągać możliwie wielu producentów, by możliwości były najbogatsze. W swojej ofercie, jak już wspomniałem, też jest wiele, więc domownicy powinni tworzyć ciekawe akcje, sceny i automatyczne działania. Wszystko będzie wspierane wydanymi wcześniej sensorami SmartThinQ – dosyć istotnymi częściami analizy wnętrza, na podstawie których mieszkanie zacznie współpracować w sensowniejszy sposób. Potrafią one przemieniać stare RTV/AGD w inteligentniejsze, czyli takie, które połączy się ze smart siecią.

Sam hub ma się też komunikować ze smartfonem i tabletem, gdzie obiecana jest współpraca z serwisem iHeartRadio i powiadomieniami z telefonu.

źródło: LG