Idea jednego pilota do wszystkiego w inteligentnym domu bardzo mi przypadła do gustu. Z dwóch powodów. Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do telewizyjnego formatu z przyciskami w dłoni, a także z powodu rozrastającej się sieci smart home. Nie chodzi mi tylko o wyposażenie inteligentnego domu w postaci nowoczesnych gadżetów, ale i możliwości przekształcenia starych urządzeń (podczerwień) we wspólny system obsługiwany jednym narzędziem. Logitech wprowadził coś takiego przy okazji serii Harmony, a niedawno odświeżył swój model pilota do wersji Elite, tj. najmocniejszej z oferty.

logitech harmony elite

Nikt nie lubi obsługiwać kilku urządzeń różnymi aplikacjami, więc Logitech zaproponował agregowanie ich w jednym pilocie. Nadal przez Harmony Elity możemy sterować praktycznie całą elektroniką oraz kompatybilnym sprzętem z sekcji inteligentnego domu (łącznie ponad 270 000 różnych modeli). To bardzo uniwersalne i wygodne podejście, bo sam pilot to nie wszystko. Nadal w zestawie jest aplikacja mobilna na platformy iOS lub Androida, więc skorzystamy z tego co mamy pod ręką. Jak trzymamy w ręku pilota, to nim, jak telefon, to apką.

Pilocik oczywiście odpowiednio usprawniono. Wydaje mi się, że znaleziono lepsze miejsce na dotykowy ekranik. Jest wyżej, więc komfort obsługi powinien wzrosnąć. Jest też więcej przycisków. Całość wygląda jak bardzo nowoczesny pilot o inteligentnych funkcjach. Interfejs z wyświetlacza jest podobny do mobilnej aplikacji, więc jest bardzo spójnie. W taki sposób przełączymy programy w TV, ale i zgasimy światło. Oczywiście tylko jeśli posiadamy w domu nowoczesne wyposażenie, czyli współczesne standardy inteligentnego domu. Można je integrować i dodawać do bazy pilota, a w nim (lub aplikacji) budować akcje do obsługi domu.

logitech

Harmony Hub to dodatek, który poszerzy funkcjonalność pilota (m.in. o aplikację i starsze RTV).
Harmony Hub to dodatek, który poszerzy funkcjonalność pilota (m.in. o aplikację i starsze RTV).

Wspomniane wyżej akcji można tworzyć w systemie grupowym, czyli przygotowywać tzw. sceny i jednym przyciskiem aktywować różne urządzenia na raz. Niech najprostszym przykładem będzie kino domowe. Jeśli w domu posiadamy inteligentnego żaluzje i oświetlenie to możemy wszystko zestawić i przy pomocy jednego przycisku uruchomić tryb oglądania filmu. Żaluzje zasłonią okna, światło się zgasi, a nasze kino domowe wystartuje z całym ustawieniem (dźwięk i TV).

Do starszych jednostek potrzebny będzie Harmony Hub, a łącznie można scalić ok. 15 gadżetów w jednej sieci. Lista kompatybilnego sprzętu stale się rozrasta, bo wiele firm i standardów chce być obecnych na platformie Logitech Harmony. Integracja z serwisem IFTTT to kolejna świetna opcja rozszerzania akcji. Ile za taki pilocik? Jedyne 350$.

źródło: Logitech via ubergizmo.com