Co ile czasu zmieniacie smartfon? Jeśli jakiś topowy, to pewnie rzadziej. Zwykle jednak bierzemy „komórkę” u operatora na rok/dwa i wymieniamy ją przy przedłużeniu umowy na coś nowszego. A co ze starym sprzętem? Jak jest w dobrym stanie to można sprzedać. Rzadko jednak nadaje się do odsprzedaży. W zasadzie jest to wciąż działający gadżet. Czasem aż żal nie wykorzystać jego możliwości. Przeważnie starszy smartfon kończy w szufladzie. Marnuje się przede wszystkim akumulatorek. O ile tylko jest wymienialny, bo te w konstrukcjach nieotwieranych trzeba spisać chyba na straty. Zwróciłem uwagę na otwarte konstrukcje, bo mają kilka zalet. Łatwo w nich wymienić akumulatorek na nowy – to najważniejsza.

Bateria to dosyć wrażliwa część elektroniki. Mam na myśli jej żywotność oraz uzupełnianie. Nosimy przy sobie banki energii, aby zasilać baterię. Jeśli macie starszy smartfon ze stosunkowo dobrą bateryjką (jeszcze nie zjechaną pod względem cykli), to można ją sensownie wykorzystać dzięki propozycji z Kickstartera. Zaproponowano tam specjalną ładowarkę, pozwalającą przekształcić sporo znanych modeli smartfonowych akumulatorków w przenośny bank energii. Ma formę obudowy pasującej do wielu modeli i wielkości baterii, dzięki czemu można wsunąć do środka stary akumulatorek i podpinać go do smartfonów, tabletów i innych gadżetów dokładnie tak samo, jak przenośny power bank.

BETTER RE skonstruowano specjalnie do tego jednego celu – pomysłowego wykorzystania starszych baterii. Prosty pomysł o bardzo praktycznym zastosowaniu. Obudowa została też starannie zaprojektowana. Wygląda elegancko, a jest też sporo wersji kolorystycznych do wyboru. Autorzy przekonują, że jest bardzo uniwersalna i może działać przez wiele lat (jeśli tylko technologia się szybko nie zmieni, a jakoś na to się o dziwo nie zanosi, choć wciąż słyszy się o rewolucjach w ładowaniu…). Nie omieszkano też wspomnieć o ekologiczności – w końcu nie produkowany jest nowy bank, a wykorzystywana stara bateria. Według badań opublikowanych na stronie kampanii, przeciętne baterie mają do dyspozycji ok. 80% swojej pojemności do dalszego użytku nawet po ok. 1,5-2 roku, a tylko leżą nieużywane w naszych szufladach.

Gadżet ma być kompatybilny z różnymi typami baterii (A i B), więc obudowa jest uniwersalna. Model zapewniać ma współprace z niemal każdym akumulatorkiem dostępnym na rynku. Obudowa jest spora i może pomieścić bateryjki o wielkościach 58.5 x 97.8 x 6.5 mm. Na załączonych materiałach widać przeróżne wielkości i formaty akumulatorów.

źródło: Kickstarter