Cały czas drukarki 3D się rozwijają. Jeszcze kilka lat temu wiele osób śmiało się z tego pomysłu. Dziś powstaje coraz więcej ciekawych aplikacji, które pozwalają wydobyć z tych maszyn więcej z ich potencjału. W przyszłości zaawansowane modele mają służyć nawet w stacjach pozaziemskich (aby nie transportować przedmiotów, a drukować je sobie lokalnie z dostępnych surowców). Obecnie mamy możliwość projektowania i drukowania modeli we własnych domach lub pracowaniach. Nie każdy jest jednak specem od trójwymiarowego projektowania. Z pomocą ma przyjść nowy mobilny programik na iPada.

Shape Maker będzie kolejną z propozycji o uproszczonym stylu i to bardzo. Ma zamieniać figury 2D w 3D (choć w zasadzie to nadawanie głębi „płaskim” kształtom to nie pełne 3D, ale fajna opcja do prostego budowania konstrukcji). Apkę przygotowano dla iPada, a właściwie chodzi teraz o jej nowy tryb po najnowszej aktualizacji. Program PrintShop ma posiadać opcję Shape Maker i jest to propozycja od MakerBota. Jest to narzędzie banalne w użyciu i nawet dzieciaki (zwłaszcza one) będą w stanie przygotować sobie elementy.

Wystarczy naszkicować projekt, pstryknąć mu zdjęcie, poustawiać kilka parametrów druku wedle potrzeb i przesłać do drukarki. Szkice są przetwarzane na zrozumiałe dla drukarek 3D pliki, a to pozwala na niemal natychmiastowy druk. Pojedynczo otrzymamy raczej coś w rodzaju pseudo 3D, ale budując szkielety dopasowane do kształtów, można będzie stworzyć coś naprawdę ciekawego – nawet własne zabawki (do tego celu są już nawet oddzielne aplikacje). Nie będzie nam potrzebne doświadczenie z trójwymiarowym modelowaniem. Nawet laik poradzi sobie z przygotowaniem wydruków przez rysowanie figur i kształtów. Przydadzą się jednak pewne zdolności manualne i wyobraźnia przestrzenna.

Do kogo skierowano to nietypowe narzędzie? MakerBot oferuje się głównie środowiskom szkolnym. Nauka przez zabawę daje efekty, a tutaj jest sporo do zaoferowania dla przedmiotów związanych z matematyką, fizyką, ale i po prostu wszystkim dyscyplinom inżynierskim, naukowym i technologicznym. Myślę, że i sztuka z pracami ręcznymi skorzysta. Jeśli chodzi o kompatybilność, to MakerBot oferuje współpracę z MakerBot Replicator Desktop 3D Printer, MakerBot Replicator Mini Compact 3D Printer oraz MakerBot Replicator Z18 3D Printer. Pliki można przetrzymywać w chmurze MakerBot Cloud Library oraz na Thingiverse (repozytorium do przeglądania i dzielenia się pracami).

źródło: MakerBot