Banki od dawna eksperymentują z nowymi formami autentykacji dostępu do konta. PINy wciąż są najpopularniejsze, ale można już też pobrać gotówkę z bankomatu przez aplikację mobilną, były próby z odciskami palca, ale najbezpieczniejszy  może być projekt uwierzytelniania przez bransoletkę Nymi z czujnikiem pracy serca, która zaczyna robić większą karierę. Ostatnim razem dawałem przykład logowania przez ten ubieralny gadżet do komputera przez współpracę z aplikacją PasswordBox. Tym razem partnerstwo zaoferowano brytyjskiemu bankowi Halifax.

Bank Halifax skończył właśnie trialowy program badania bransoletki Nymi ze swoimi kontami. Wewnątrz noszonego na nadgarstku gadżetu jest odpowiedni sensor, który analizuje rytm naszego serca. Jest to indywidualna cecha naszego organizmu (praktycznie każde serce pracuje w swoim tempie), więc można na jego podstawie aktywować dostęp do pewnych treści. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie, by użytkownik mógł przyspieszyć i ułatwić sobie logowanie do swojego konta.

Taką bransoletkę wystarczy nosić cały czas na ręce, a resztą zajmie się odpowiednia aplikacja na iOS, Androida lub Windows. Nie trzeba już pamiętać PINów. Bransoletka działa też zbliżeniowo, więc wie kiedy zadziałać. Cały system jest oparty o mini elektrokardiogram (ECG), a każda osoba zyskuje wtedy swój niepowtarzalny HeartID. Zauważę jeszcze dlaczego używanie tego biometrycznego wskaźnika jest bezpieczne. Wspomniałem już, że rytm serca to sprawa indywidualna, a to dlatego, że nasze naturalne „pompki” są różnej wielkości i w różnie usytuowane. To ma wielki wpływ na działanie serca, które bije w różnym rytmie.

Aby sensory zbadały pracę serca, trzeba umieścić palec na bransoletce, a cyrkulacja sygnału przekaże odczyt do odpowiedniego programu. To tyle. Nadal potrzebna jest chwila na cały proces, ale jest ona krótka i zawsze logujemy się przez nasze urządzenie. Cały system działa na trójstopniowej autoryzacji (biometryka wraz indywidualnym kontem i konkretnie przypisanym urządzeniem). Od strony banku jest to wygodne, a może dać dostęp do konta w bankomacie, aplikacji, czy nawet podczas mobilnych płatności w placówkach.

źródło: telegraph.co.uk, nymi.com