Kiedy pisałem o projekcie Ara od Google, czyli modułowym smartfonie z Androidem, wiadome było, że poszczególne elementy będą przygotowywane przez różnych producentów. Chodzi o to, by budowanie osobistego telefonu było możliwie szerokie – to zresztą idea całego przedsięwzięcia. „Puzzle”, czyli podzespoły w specjalnych klockach, to po prostu wygodne elementy do wpinania w szkielet główny. Im więcej propozycji, tym personalizacja bogatsza i projektowanie lub wymiana części w modułowcy sporo szersza. Toshiba jako jedna z pierwszych pokazuje swój moduł z aparatem fotograficznym. Przypomnę, że program testowy rozpoczyna się w Puerto Rico i to pewnie tam będą trafiać pierwsze moduły.

foto petapixel

Jako posiadacze takiego modelu mamy móc skonstruować sobie smartfon na miarę, czyli praktycznie dobierając każdą część. Kamerki mają to do siebie, że są różnej jakości, a ich sensory różnych wielkości. Im lepsze, tym droższe. Dlatego Toshiba proponuje trzy warianty: 2-, 5- oraz 13-megapikselowy. Pierwsza to opcja frontowa, natomiast dwie pozostałe mają charakter aparatów tylnych, czyli głównych. To pokazuje oczywiście, że fani selfiaków również będą mieli możność dodania przedniej kamerki, a ewentualnie montować ją tylko w razie potrzeby (np. na imprezę lub wyjazd wakacyjny). Nie ma tutaj flasha, co sugeruje, iż ten musi być dostępny w innym module. Widzę tutaj takie rozwiązanie: lampka oddzielnie (mocniejsza lub słabsza), ale alternatywą opcja słabszej obok kamerki w jednym module. Zobaczymy czy tak będzie.

Przednia kamerka zwykle służy też do video połączeń – jeśli z takowych korzystamy zakup części będzie sensowny. Jeśli nie, będzie zbędny. Toshiba planuje kolejne moduły, w tym wdrażanie technologii Transferjet (jest okazja do jej wprowadzenia). W kolejce czekają też chipy NFC oraz pamięci (w tym te ze slotem na kartę pamięci). Z potwierdzonych modeli części mam pewność, że powstaną też elementy audio od Sennheisera. Dodam na koniec, że producent chce wykorzystać swoje technologie 900 fps, w tym 240 klatek przy jakości 1080i w 13-megapikselowym wariancie.


źródło: Petapixel, Toshiba via liliputing.com