Internet Rzeczy ma niebawem połączyć wszystko co się da. Zjawisko postępuje, a najwięcej oferuje naszym domom. To tutaj mieszkamy, więc i tutaj otrzymujemy mnóstwo nowych rozwiązań, automatyzujących różne działania. Od niedawna w gry włączają się też pojazdy, a są już pewne opcje budowania zależności między autem na domem. Najwięcej tego widzimy w geofencingu, czyli odpowiadania inteligentnej sieci na lokalizację samochodu (a właściwie naszego smartfona). Jest jeden projekt, który ma wielu naśladowców – system Automatic Link, który montujemy pod kierownicą w złączu OBD. Jego zaletą, poza dostępem do odczytów z komputera pokładowego, jest jego stały rozwój i przybywanie partnerów.

Żaden inny klon nie ma do zaoferowania pod względem wsparcia tak wiele. Jest to lider tej jeszcze niszy, ale budujący markę. To z nim będzie teraz współpracować z ekosystem termostatu Nest, czyli domowego huba. Niedawno Google przygotowało projekt Works with Nest, dzięki czemu sporo firm zaczęło tworzyć rozwiązania komunikujące się z tym centralnym mózgiem dla mieszkania. Na samych targach CES 2015 ogłoszono listę kolejnych partnerów, więc możemy się spodziewać konkretnego rozwoju tego rynku. Wśród kolejnych producentów znalazł się i Automatic, a jego głównym celem będzie „rozmawianie” budynku z pojazdem.

Jeden z partnerów – Chamberlain MyQ – to system bram garażowych, który korzysta na współpracy z termostatami Nest.

Jak na tym skorzysta nasze życie? Dom i samochód będą się „uczyć” wzajemnych zależności i tworzyć odpowiednie akcje (w większości jednak zrobimy to ręcznie sami). Przykładem niech będzie ta najprostsza, czyli uzbrajanie systemów ochrony (i powiązanych z sceną wyjścia z domu innych elementów: pieca, klimatyzatora, oświetlenia, żaluzji, inteligentnych zamków) w zależności od odległości – autka od podjazdu lub w trakcie drogi przy zbliżaniu się do niego. Plany są takie, by takich akcji było zdecydowanie więcej i miały jak największy sens. Ma to pozwolić na tworzenie spersonalizowanych akcji, dostosowując je do własnych potrzeb. Od aktywacji inteligentnej kuchenki/piekarnika, aż po ustawianie temperatury na wyznaczony czas przyjazdu.

Obie firmy dążą do podobnych celów, więc ich współpraca jest naturalnym wynikiem planowania nowoczesnych rozwiązań. Gadżety mają korzystać z filtrów, czyli bazując na podstawie lokalizacji, czasu dnia, czy dnia tygodnia, rozpoznawać pewne rutynowe działania i proponować dostosowanie niektórych elementów działania nowoczesnego domu. Na początku otrzymamy niewiele opcji, ale z czasem, gdy przybywać będzie inteligentnego wyposażenia, propozycji będzie dużo więcej i z konkretnym efektem. Rozwiązania będą się komunikować bezpośrednio. Wcześniej do dyspozycji były już akcje przez serwis IFTTT, który jest internetowym spoiwem dla wielu kanałów (łączył termostat Nest i adapter Automatic Link).

źródło: Automatic, Nest