Nie wszystkie gadżety muszą być praktyczne (śmiem nawet twierdzić, że określenie to przypisujemy własnie do rozwiązań mających więcej wspólnego z nietypowymi potrzebami, niekoniecznie niezbędnymi do życia). Technologie coraz częściej są też wykorzystywane do projektów artystycznych. Można na przykład malować butami! Właściwie to baletkami, ale akurat w tym konkretnie przypadku. Pomysł zakłada tworzenie prac na podstawie tańca. Rysowane są ciekawe „dzieła” przy pomocy czujników i specjalnej aplikacji mobilnej na smartfon. Wszystko przez synchronizację obu elementów.

Electronic Traces przygotował taki nietypowy i oryginalny projekt, który działa jak typowy gadżet, ale w ramach kreatywnego tworzenia. W baletkach zamontowano mechanizmy Arduino, które śledzą ruch nóg. Aktywność jest potem wizualizowana w formie artystycznego wzoru na ekranie smartfona. W zasadzie to efekt nie bardzo pokazuje czy taniej był odpowiednio wykonany. Raczej zapisuje w efektownej formie cały nasz ruch. Takimi „pracami” można się potem dzielić ze znajomymi lub oglądać przemianę tańca w wizualizację. Balet to tutaj tylko wybrana opcja – możemy sobie to wyobrazić przy wielu innych stylach. Będą się znacznie różnić.

Domyślacie się pewnie, że pomysł zrodził się w głowie jakiegoś artysty… Electronic Traces to wizja (a raczej działający model) Lesii Trubat, która ukończyła barcelońską szkołę sztuk ELISAVA. Sama ona powiedziała, że chciałaby, aby jej projekt uczestniczył również we wspomnianych wyżej innych stylach tańca. Balet został wybrany pewnie z uwagi na uznawanie go za rzeczywistą sztukę tańca. Inne funkcjonalności można obejrzeć też na załączonym niżej video. Generalnie pomysł ten kojarzę z innych rozwiązań, gdzie ruchem ciała tworzyło się dźwięki, czyli tworzyło muzykę.

Podobny był też Bounden, czyli nauka tańca wraz z czujnikami smartfona. Jak widać, całkiem sporo wydobywane jest z sensorów i smartfona. Aplikacja E-traces ma też wewnętrzne narzędzia, pozwalające na dobieranie stylu linii. Dzięki temu niejako przetwarzamy dane i bawimy się w artystę już na dotykowym ekranie. Autorka efekty nazywa wizualizowaniem wspomnień z tańca.

źródło: cargocollective.com via engadget.com