Microsoft Devices, czyli Nokia (nadal ciężko się przyzwyczaić), stara się coraz regularniej dostarczać nam lepsze smartfony z dopracowywanym systemem Windows Phone 8.1. Liczba aplikacji wciąż przybywa, kolejne update’y usprawniają platformę, a w perspektywie jest nawet wspólny ekosystem dla wszystkich urządzeń: Xboxa One, smartfonów, tabletów, ale i Internetu Rzeczy. Można być pewnym, że coś z tego będzie. Na targach IFA zaprezentowano trzy nowe smartfony Lumia (właściwie dwa): Lumię 830 oraz Lumie 730 i 735. Te dwa ostatnie to dokładnie ten sam model, ale z opcja wyboru dual sim. Każdy z nowych wariantów wyróżnia się ostatnio jakąś szczególną cechą. Przykładowo Lumia 830 to budżetowiec z bardzo dobrym aparatem fotograficznym. Czym będzie Lumia 730/735?

Ten smartfon, oprócz normalnego wykorzystania, cechować się ma również dobrą kamerką, ale tą z przodu. To ma czynić go odpowiednim urządzeniem do ciągle popularnych ujęć selfie, czyli sweet fotek. Przedni aparat wykorzystano także, aby przypomnieć światu, że to Microsoft jest od jakiegoś czasu właścicielem komunikatora VoIP – Skype’a. Jak wiemy, im lepsza kamerka, tym lepsza jakość obrazu podczas videorozmów. Tymi dwoma „ficzerami” promowana jest nowa Lumia 730/735. Oczywiście nie znaczy to, że telefon posłuży tylko i wyłącznie do tego. Mamy na pokładzie przecież Windows Phone 8.1, który stale się poprawia. Niedawno dodano asystenta Cortana (jeszcze bez polskiego języka) oraz przeróżne nowe funkcje.

Nie będę się jednak skupiał nad tym co już dostępne jest w nowszych Lumiach, bo w większości gadżety te otrzymują zbliżony dostęp do oprogramowania. Sprawdzę to, co wyróżni 730/735. Kamerka z przodu to 5-megapikselowy sensor wspierany aplikacją Lumia Selfie – tak, nie mogło zabraknąć dedykowanego programu (wsparcie sygnału dźwiękowego, gdy twarz będzie w centralnym punkcie kadru oraz szybszy jego sygnał, gdy będziemy zbliżać kamerkę do twarzy – kojarzy mi się z sensorami do łatwiejszego parkowania samochodu, tylko tutaj parkujemy twarz ;)). Aplikacje fotograficzne to bardzo szeroka oferta od Nokii dla swoich Lumii. Wyróżniają one smartfony z WP na tle konkurencyjnych marek, a tych jest coraz więcej. Myślę, że Nokia kontroluje teraz ponad 90% urządzeń z mobilnymi okienkami. Selfie kamerka posiada przesłonę f/2.4. Tylny aparacik jest tylko nieco lepszy. 6.7-mpx z optyką Zeissa i otworkiem f/1.9. Może jednak nagrywać video w Full HD, posiada LEDowego flasha i znany zestaw programów do zdjęć (Creative Studio, czy Storyteller).

Nokia nie podała pełnych specyfikacji wariantu z dual sim, ale należy zakładać, że jedyną różnicą będzie waga i drugi slot na kartę. Design nowych Lumii jest dobrze znany. Wyraźne kolory i stylistyka pożyczona od Lumii 800, a potem wykorzystana jeszcze w takich modelach jak choćby Lumia 920, 1020, czy 1520. To co ważne, to zdejmowane tylne klapki i wyjmowana bateria (2200 mAh). Smartfony te działają na czterordzeniowym Snapdragonie 400 MSM892 1.2 GHz z 1 GB RAM. Tylko 8 GB na pstryki z selfie, ale można wykorzystać slot na kartę pamięci i dodać microSD nawet o wielkości 128 GB. Już nie martwimy się wielkością „dysku” bo i tak co nowy smartfon to użytek z posiadanej już pewnie karty pamięci.

Sprzęt ma wyświetlacz o przekątnej 4.7 cala w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i w technologii OLED. Nadal mamy wsparcie Nokia ClearBlack, czyli idealnej czerni (uwielbiam ten brak granicy między ekranem a obudową!) oraz czuły panel z SuperSensitive Touch (idealne do użytkowania w chłodniejsze dni w rękawiczkach). Zwrócę jeszcze uwagę na jedną rzecz, bo jest dla mnie ważna. Widoczność w ostrym słońcu. Z tym maj kłopoty sporo smartfonów, a niektórzy producenci (np. Apple) zapowiadają, że chcą w swoich modelach użyć jakiejś specjalnej warstwy przeciwsłonecznej. W Lumii 730/735 jest High Britghtness  Mode, czyli czytelność w bardzo jasnych warunkach (nie wiem czy zakrzywienie szkła 2.25D ma z tym coś wspólnego).

Jest jeszcze jedna ważna sprawa, odróżniająca Lumię 730 od Lumii 735 – to łączność. Ta pierwsza to model z podwójnym simem, więc tylko z możliwościami sieci 3G, natomiast w drugim mamy już LTE. Oba jednak mają wszystkie standardy znane już z większości smartfonów: komunikacje zbliżeniową NFC, aGPS/GLONASS (jest i wsparcie dla chińskiego BeiDou), Wi-Fi, Bluetooh 4.0, port microUSB, ale i radio FM czy podwójny mikrofonik. Lumia 735 otrzymał jeszcze bezprzewodowe ładowanie, więc stąd może być lekko cięższa od Lumii 730. Na koniec dodam jeszcze informacje na temat Skype’a. Microsoft chce klientom zaoferować 3 miesiące bezpłatnej subskrypcji Skype Unlimited Worldwide, czyli rozmów VoIP. Oczywiście na pokładzie nowa aktualizacja Denim.

źródło: Nokia.com