Czy smartfon zagrozi także ubieralnym ekranom z segmentu Virutal Headset, czyli wirtualnej rzeczywistości? Być może tak. Mają wszystko co potrzeba: wystarczająco duży ekran o wysokiej rozdzielczości, by podzielić go na pół, odpowiednią moc obliczeniową, dostęp do sklepików z aplikacjami, ale i mnóstwo sensorów. Razem mogą być tańszym wariantem dla takiego Oculus Rift. Kilku producentów przygotowuje swoje modele w formie przystawek na smartfon, przekształcając urządzenie w taki właśnie zestaw do wyświetlania treści w 3D oraz dostępu do wirtualnej rzeczywistości. Ostatnim projektem na moim blogu był CardBoard od Google, czyli tania wersja kartonowa.

Klientów zainteresuje jednak bardziej wytrzymała konstrukcja. Coś bardziej trwałego, coś jak Durovis Dive, czy vrAse. Konkurentem dla nich będzie PhoneStation. Bazuje na tej samej zasadzie, czyli wsuwania smartfona w specjalną kieszeń, podział ekranu oraz podgląd przez wygodne soczewki. Produkt zaprezentowano na początku czerwca na targach Computex w Taipei. Rynek takiego podejścia do oglądania interaktywnych filmów, czy przede wszystkim gier, rośnie. Swój model przygotowuje również Sony – posiadający doświadczenie z noszonymi wyświetlaczami (osobiście bawiłem się takim gadżetem).

PhoneStation ma być czymś alternatywnym i dużo tańszym dla obecnych liderujących zestawów z własnymi ekranami. Na razie wyświetlającym jedynie trójwymiarowe materiały. Ma być też odpowiednio kompatybilny z modelami smartfonów. Miejsce do wsunięcia telefonu ma pozwalać na wykorzystanie rozmiaru wyświetlacza od 3.5 do aż 6 cali. W praktyce to niemal wszystkie modele, ale liczy się również wnętrze. Oglądanie treści z kilku centymetrów (najlepiej w wysokiej rozdzielczości) ma imitować ekwiwalent 200 calowego obrazu. Oczywiście w 3D! Jakość będzie zależna od naszego sprzętu: od 720p, przez Full HD, aż do 2K (są już takie modele). Na targach prezentowano możliwości przy użyciu Samsunga Galaxy Note 3.

Dzielenie ekranu w technologii side by side będzie możliwe do wykorzystania także na YouTube. Powoli smartfony łączą się też bezprzewodowo z kompatybilnymi kontrolerami (padami), więc wkrótce możliwe będzie też granie w przeróżne gry. Developerzy mogą też przygotowywać swoje wersje aplikacji wykorzystujących możliwości takich zestawów. Nie tylko filmy, czy gry, ale i zdjęcia obejrzymy w 3D. Szkiełka wbudowane w PhoneStation mają być regulowane, by obraz był możliwie czysty, ostry i wyraźny. Pierwsi testerzy zwrócili uwagę, że zestaw jest lekko przyciężki – to również zależy od wagi samego smartfona, ale i konstrukcji produktu.

PhoneStation jest realizowany przez View Phone Technology. Producent rekomenduje używanie telefonów o odpowiednich parametrach. Na swojej stronie wymienili takie minimalne specyfikacje: Snapdragon S4, czterordzeniowy procesor 1.5 GHz, GPU Adreno 320 lub Power VR SGX, 1 GB RAM i gęstość pikseli na poziomie 331 (720p). Dobrze by było, gdyby nasz smartfon posiadał akcelerometr i żyroskop. Rynek przewiduje, że takie zabawki powinny kosztować w granicach 100 dolarów.

źródło: viewphone-technology.com