Posiadając w ogrodzie system nawadniania, bardzo często korzystamy ze specjalnego panelu, który pozwala zarządzać podlewaniem. Są bardziej i mniej zaawansowane urządzenia. Czasem trzeba do niego podejść, aby manualnie coś przestawić, czasem znajdzie się i pilot do zdalnej obsługi, ale prawie zawsze umożliwia on automatyzację nawadniania. Ta jednak jest programowania cyklicznie lub okresowo, nie zważając na warunki pogodowe. Rozwiązanie Iro od Rachio może sprawić, że nasz system nawadniania stanie się bardziej inteligentny i obsługiwany przez aplikację mobilną na smartfony.

W komplecie otrzymujemy stację, którą montujemy w domu zamiast starego panelu. Otrzyma ona wsparcie połączenia bezprzewodowego, dzięki czemu kontrolę nad ogrodem będziemy mieli z poziomu dotykowego wyświetlacza na telefonie. To pierwsze udogodnienie w porównaniu do starszych systemów. Iro to też cała platforma, więc nie tylko obsłużymy ją smartfonem lub tabletem z iOS lub Androidem, ale i połączy się z Internetem. Po co? A no po to, by czerpać dane na temat warunków pogodowych z aplikacji przekazujących nam takie dane i dostosowywać się mądrze do aktualnej pogody lub przewidywać działania (np. nie podlewając zbyt mocno roślinności wiedząc, że następnego dnia spadnie obfity deszcze).

Rachio wykorzystuje przy tym domową sieć Wi-Fi, więc jeśli nasz router stoi dosyć daleko od panelu, to musimy wziąć do po uwagę i zastosować ewentualnie repeatery. Podłączenie do sieci da też możliwość obsługi systemu z dowolnego miejsca na świecie (tam gdzie mamy w smartfonie kontakt z Internetem). Oprogramowanie będzie się też uczyło same jeśli damy mu na to zgodę (przez obserwację powtarzalnych czynności/okresów). Wyjazd na wakacje nie będzie już powodem do zaniedbań w ogródku. Znając lokalną pogodę będziemy mogli manualnie aktywować podlewanie lub je ograniczyć – chyba, że zostawimy wszystko automatowi.

Oprócz ułatwienia dostępu, obslugi i ograniczania kosztów, Iro będzie też prowadziło archiwizację i zapisy wszystkich cykli, które przedstawi nam w postaci raportów, statystyk i wykresów. Ogrodnikom mogą przydać się takie informacje. Model można już zamawiać w przedsprzedaży za niecałe 250 dolarów. Wysyłka nastąpi w czerwcu. Bardzo ciekawie taki system mógłby uzupełniać się wraz z gadżetem Netatmo Rain Gauge, który bada opady deszczu.

źródło: rach.io