Ostatnimi czasy przekonuję, że mierzenie pracy serca nie wymaga wcale instalowania na swojej klatce piersiowej specjalnych mierników. Jedni producenci wciąż przygotowują takei gadżety, ale z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, inni potrafią już zmieścić niewielkie czujniki w zegarku/bransoletce w niewielkim wynalazku naręcznym. Przeważnie koszt takiego sprzętu to ok. 200 dolarów (minimum), natomiast dzisiejszy produkt – Mio Link – został wyceniony na 99$ i także potrafi komunikować się z aplikacją mobilną na telefon. Komfort takiej formy jest dużo większy niż zapięcia wokół korpusu. Czujnik wbudowano w giętki lekki materiał, który założymy na rękę.

Będzie to oczywiście gadżet z przeznaczeniem dla aktywnych użytkowników, chcących mierzyć rytm serca i wykorzystywać te dane do treningów i badania możliwości swojego organizmu. Sprzęcik będzie dostępny już w marcu i wykorzysta tą samą technologię, którą producent zastosował w poprzednim modelu Alpha BLE (kosztował dwa razy więcej niż najnowsza wersja). Tamta edycja była droższa z uwagi na ekranik, służący do odczytu pomiarów. Użyto w nich elektro-optycznych sensorów, mogących zbadać pracę serca przez skórę. O tej technologii pisałem już przy okazji kilku konkurencyjnych produktów fitness.

Twórcy zdecydowali, że warto dołączyć do oferty model, który ograniczy koszty. Zdecydowano się na usunięcie ekranu, gdyż dane są i tak transportowane do aplikacji na smartfonie, który zwykle zabieramy ze sobą (lub tablecie w domu/siłowni). To kwestia wygody – ci chcący podglądu na niewielkim wyświetlaczu podczas ćwiczeń, wybiorą droższą alternatywę. Mio Link połączy się w urządzeniami przez moduł Bluetooth 4.0 bądź standard ANT+. Pliki będą transmitowane bezprzewodowo do apki Mio Go (jeszcze niedostępnej). W programie znajdą się specjalne opcje dla biegaczy i rowerzystów (kolarzy) pozwalające też zbierać dane w sposób stacjonarny na siłowni.

Przykładowo, podczas jazdy na domowym rowerku będzie możliwość podglądu specjalnych wizualizacji wspomagających trening poprawnego oddechu. Model Mio Alpha był jednym z pierwszych przenoszących czujnik pracy serca z klatki piersiowej na nadgarstek, ale trzeba tutaj zaznaczyć, że są kierowane raczej dla osób chcących dołączyć odczyty serca do analiz intensywności treningu niż celów medycznych. Aplikacja bardzo w tym pomoże. Na ekranie pojawią się statystyki w czasie rzeczywistym. Pokażą przebyty dystans, prędkość, spalone kalorie no i rytm serca. Przy okazji obsłużymy bibliotekę muzyczną, interaktywne mapki jazdy itp.

źródło: mioglobal.com