Czy niebawem już prosta kłódka nie będzie tą samą kłódką, którą znaliśmy od lat? W dobie mobilnych technologii wszystkie urządzenia, akcesoria i przedmioty zaczynają otrzymywać dodatkową frazę „smart” przed nazwą i wyróżniać się swoimi „ponadprzeciętnymi” możliwościami. Musimy się do tego przyzwyczaić, że smartfony, ich aplikacje, ale i bezprzewodowe połączenie, zmienią wkrótce niemal każdą rzecz. Wspomniana kłódka stanie się inteligentną kłódką, a kluczyk stanie się zbędny – przynajmniej ten fizyczny. O blokadach na szyfrowane połączenie Bluetooth pisałem już kilka razy w przypadku kłódek rowerowych, tym razem uniwersalna wersja.

TEO Padlock to jedna z pierwszych na świecie kłódek, która wykorzysta do blokowania/odblokowywania smartfon. Wciąż zabezpieczenie tej konstrukcji (mowa o klasycznej kłódce) to jedno z najczęściej używanych rozwiązań do zabezpieczenia mienia. Przypinam tak rowery, szufladki, drzwi, bramy i wiele, wiele innych. Stąd jeden producent pomyślał, że warto to wykorzystać i dostarczyć małą, ale istotną zmianę, która unowocześni ten prosty mechanizm. OckCorp umieścili swój projekt na stronach Kickstartera i rozpoczęli kampanię dla swojej najnowszej propozycji.

Zamiast noszenia ze sobą kluczyków, wystarczy instalacja specjalnej aplikacji i przechowywanie ich wirtualnych odpowiedników w telefonie. Tego typu klucze mogą odblokować zabezpieczenie przy zbliżeniu poprzez połączenie Bluetooth 4.0. W razie potrzeby, w aplikacji mobilnej możemy klucz wysłać znajomemu, by również mógł otworzyć zamek swoim smartfonem. Każdy z nich może otrzymać określoną żywotność działania, a synchronizowanie historii użycia pozwoli potem sprawdzić na telefonie kto i kiedy otwierał kłódkę. Mniej więcej ta sama zasada i technologia działania co w nowoczesnych. rowerowych odpowiednikach (specjalny wirtualny przycisk na ekranie).

Jest też sposób na wyczerpanie bateryjki podtrzymującej pracę modułu Bluetooth (nad tym rozwiązaniem firma jeszcze pracuje, ale obiecuje bezproblemowe rozwiązanie). Przy większej liczbie kłódek, możemy skorzystać z mapki ich lokalizacji oraz historii dostępu do każdej z nich. Na razie apka będzie dostępna jedynie na platformę iOS, ale twórcy planują rozszerzenie programu na inne systemy. Jeśli kampania się uda, to pierwsze sztuki mają być wysyłane w grudniu. Jedna kłódka została wyceniona na 79 dolarów.

źródło: Kickstarter