Na początku lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku królował na rynku komputer ZX Spectrum. To jeszcze na kilka lat przed moimi urodzinami, więc nie mam prawa pamiętać tej ery, jednak popularność sprzętu spowodowała, że słyszałem o nim nie raz. Był to komputer domowy (jeden z pierwszych), w którym programy wprowadzało się poprzez specjalną klawiaturę (z wbudowaną jednostką komputerową). Niektóre z nich wprowadzało się specjalnymi skrótami, co na początku mogło być trochę skomplikowane, ale z czasem okazywało się bardzo szybkie. Dziś sprzęt stoi w muzeach lub na strychach, gdzie rośnie jego wartość kolekcjonerska.

Ikona sprzed 3o lat doczekała się retro wersji w postaci klawiatury na Bluetooth do iPada. Fani urządzenia mogą być zainteresowani głównie z sentymentów do tamtych czasów. Klawiaturka przypomina wizualnie 8-bitowy komputerek, a jego kolejne wcielenie może zostać ożywione w drugim dziesięcioleciu XXI wieku za sprawą kampanii na Kickstarterze, gdzie to tłum zdecyduje, czy warto wesprzeć projekt finansowo. Pierwsza edycja ma być kompatybilna z iPadami, ale w planach są też wersje dla Androida, Windows Phone, ale i PC lub Mac. Autorzy chcą przygotować retro wersję współczesnej, bezprzewodowej klawiaturki i wygląda na to, że im się uda (pozostał niecały miesiąc zbiórki, a już uzbierano połowę z 60 tys. dolarów wymaganego progu).

Klawiaturka będzie funkcjonowała jak konkurencyjne produkty – będziemy mogli wprowadzać przy jej pomocy tekst – ale głównie kierowana jest do odtworzenia stylowego narzędzia dla retro aplikacji dla komputera Spectrum, które znajdziemy potem w sklepiku AppStore dla systemu iOS. W ten sposób z tabletu Apple stworzymy komputer przypominający urządzenie z 1982 roku, ale w nowoczesnym, współczesnym wydaniu. Jeśli uda się zebrać wystarczającą ilość środków, klawiaturka otrzyma także apki w Google Play, sklepiku Amazona, czy Windows Store.

Bluetooth ZX Spectrum będzie rownież wstecznie kompatybilne z kolekcją programów, które już teraz można pobrać na smartfony i tablety. Sama klawiaturka została wyceniona na 50 funtów (dla pierwszych wspierających), a w cenie będzie kilka aplikacji dla Spectrum. Produkt powinien być tez kompatybilny z kilkoma grami i programami konkurencyjnych developerów (Elite nie daje jednak żadnych gwarancji). Autorzy – firma Elite – ma prawa do wizerunku i oznaczeń ZX Spectrum, gdyż wykupiło odpowiednie licencje. Stąd możliwe było ożywienie klasyka. Uczucie nostalgii może pokierować sercami wielu klientów, ale będą oni musieli się jeszcze uzbroić w cierpliwość, gdyż finalny wytwór ma być rozsyłany dopiero w sierpniu 2014 roku.

źródło: Kickstarter