Kiedy patrzę na ewolucję kamer i aparatów fotograficznych zastanawiam się zawsze, w która stronę podąży nowy sprzęt. Przez ostatnie miesiące obserwacji zauważyłem, że trend zaczyna kierować się w stronę sferycznych rejestratorów, pozwalających nagrywać nową jakość filmów. Panorama sferyczna pozwala na nagranie całego otoczenia i późniejsze jego przeglądanie w interaktywny sposób. Filmiki i zdjęcia stają się dużo ciekawsze, bo mamy szansę obserwować cały świat jaki nas otacza. Przykładami są tutaj: latająca kamerka Panono, sferyczna kula Bubl oraz Ricoh Theta. Podzespoły są już stosunkowo tanie, więc producenci nie boją się wykorzystywać większej liczby sensorów.

Kolejny, bardzo zaawansowanym narzędziem dla aparatów DSLR, kamerek GoPro, czy innych kompaktowych video rejestratorów, jest sprzęt zwany GP360. Pozwoli on na nagrywanie sferycznych materiałów i tworzenie efektownych zdjęć. Efekt można obejrzeć potem na komputerze lub smartfonie czy tablecie, a nawet okularach z wirtualnym otoczeniem Oculus Rift. Autorzy projektu, który wystartował na stronach crowdfundingowych Kickstartera przygotowują mobilną aplikację na iOS lub Androida, dzięki której możliwy będzie nawet podgląd online. Bez współpracy ze smartfonami już ani rusz – ten element zaczyna być standardem.

Co ważne, kamerka jest odpowiednio wzmocniona i wodoodporna (przeszła testy przy zanurzeniu do 60 metrów). Efekty możecie obejrzeć na załączonym filmiku, na którym widać nagrania pod wodą. Rejestracja filmików jest bardzo prosta, choć należy pamiętać, że jej ułożenie ma znaczenie, gdyż od niego zależy jak potem będziemy przeglądać materiały (nie wygląda komfortowo dla rejestrującego). Oglądanie efektów to najfajniejsza część całości. Nowoczesny sposób rejestracji pozwala potem na podgląd ujęcia z dowolnego kąta. Nikogo nie pominiemy podczas nagrywania, ale i trzeba pamiętać, że cały czas jesteśmy w kadrze o sferycznej panoramie.

Jeśli chodzi o jakość, to jest to naturalnie wysoka rozdzielczość i Quad HD. Sensor ma 3020 x 3020 pikseli. Nie dziwmy się takim parametrom, muszą być takie przy takim zastosowaniu. Cała konstrukcja wygląda dosyć skomplikowania, wewnątrz zastosowano system optyczny Eye Mirror Lens, który montuje się przed obiektywem naszego sprzętu – przykładowo kamerki GoPro. Do oglądania nagrań lub zdjęć potrzebne będzie oczywiście specjalne oprogramowanie łączące wszystkie klatki, ale będzie bezpłatne (lub jak kto woli: w cenie urządzenia). Na stronie projektu znajdziecie więcej szczegółowych informacji na temat optyki (widać, że korzysta ze specjalnego zwierciadła).

Materiały demonstracyjne można obejrzeć na stronie z programem Desktop viewer – warto to zrobić, choć poniższy filmik również pokaże możliwości kamerki GP360. Minimalna kwota wsparcia wynosi 196 dolarów, co jest oczywiście okazją, gdyż finalna wersja będzie droższa. Jeśli kampania się powiedzie i osiągnięty zostanie wyznaczony próg finansowy, to sprzęt trafi na rynek pod koniec marca 2014 roku. Mam nadzieję, że będę mógł w przyszłym roku wykonać test sferycznych aparatów, mogą namieszać na rynku. Wykorzystanie tabletu możecie zaobserwować poniżej gdzieś w połowie materiału. Developer chce wykorzystać możliwości kierowania urządzeniem mobilnym do zmiany podglądu otoczenia.

źródło: Kickstarter, eye-mirror.com