Wynalazków unowocześniających nasz dom na moim blogu jest już tyle, że spokojnie można przygotować całkiem nieźle obsługiwany z poziomu smartfona dom. Gdybyśmy się postarali, możemy kontrolować na telefonie wyposażonym w specjalne aplikacje sporą liczbę gadżetów, ale i podstawowych funkcji. Video domofon, światło, temperaturę, czujniki alarmowe, to tylko niektóre z nich. Na stronie Kickstartera wystartował właśnie projekt Smart Power Strip, czyli inteligentnej listwy z gniazdkami dla naszych urządzeń elektrycznych.

Smart Power Strip to nic innego jak listwa umożliwiająca zdalną obsługę, czyli zarządzanie urządzeniami do niej podpiętymi. Nie tylko pozwoli włączyć lub wyłączyć prąd w poszczególnych gniazdkach do których przypiszemy urządzenie, ale i ustawić timer i konkretne pory ich aktywacji/deaktywacji, a nawet wgląd w konsumpcje energii. Wszystkie dane będą widoczne na dołączonej do kompletu aplikacji mobilnej na iOS lub Androida. Listwa pomoże sprawdzić zużycie energii i zaplanować jej ograniczenie. Kontrola i monitorowanie jest dostępne natychmiast, jest to sprzęt typu 'plug and play’. Nie jest potrzebna żadna skomplikowana instalacja.

Nie będziemy musieli podchodzić do wielu elektrycznych urządzeń, tylko wyłączać je zdalnie przez smartfon. Możliwe będzie też zautomatyzowanie pewnych czynności, co ustalimy w aplikacji komunikującej się z Power Strip bezprzewodowo. W apce będziemy mieć podgląd aktywnego sprzętu, więc będziemy mogli sprawdzić, czy nasze dzieci odrabiają w domu lekcje, czy oglądają telewizję. Otrzymamy wtedy odpowiednie powiadomienie, bez konieczności wchodzenia do aplikacji. Zarządzać będziemy mogli nawet z drugiego końca świata, gdyż wszystko może komunikować się także przez sieć Wi-Fi i dostęp do Internetu.

Na obrazkach widać listwę w wersji w amerykańskim standardzie, ale nie martwy się. Jeśli użytkownicy innych regionów będą wspierać projekt w kampanii crowdfundingowej, to przykładowo 750 europejskich zasileń oznacza przygotowanie także wersji dla naszego regionu, która będzie równolegle w sprzedaży, gdy uda się osiągnąć wyznaczony próg. Autorzy potrzebują zebrać 100 000 dolarów, by dokończyć projekt i móc zaoferować go na masową skalę. Minimalna wpłata to niecałe 100 dolarów. Powoli zbliżamy się do czasów, w których będziemy zarządzać naszym mieszkaniem ze smartfona, fajnie prawda?

źródło: Kickstarter via engadget.com