Strojenie instrumentu to jedna z ważniejszych czynności przed grą na nim. Już od jakiegoś czasu można wykorzystać aplikację mobilną do strojenia gitary. Na ekranie otrzymujemy skalę i możemy ręcznie ustawić nasze struny patrząc na wyświetlacz smartfona. Producent Band Industries proponuje automatyzację tego procesu i ułatwienie zadania poprzez podręczny stroik, będący niewielkim robotem. Roadie to bezprzewodowa przystawka do smartfonów z systemem iOS lub Android, wykorzystująca aplikację mobilną i automatycznie strojąca gitary.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że stroić trzeba umieć, choć stroiki bardzo ułatwiają to zadanie. Właśnie dlatego Hassane Slaibi i Bassam Jalgha przygotowali gadżet, który teraz rozpoczął kampanię na stronach Kickstartera, gdzie chce trafić do szerszego grona zainteresowanych, mogących wesprzeć projekt finansowo. Roadie Tuner został przygotowany przy konsultacjach z profesjonalistami oraz amatorami, a także nauczycielami i uczniami, którzy razem pomogli w ostatecznej wersji prototypu. Stroik ma niewielkie wymiary: 5 x 8 cm i niewiele waży (100 gramów).

Komunikuje się ze smartfonem lub tabletem bezprzewodowo przez Bluetooth 4.0. Do strojenia wykorzystywany jest wbudowany w smartfon mikrofon, a cały proces kontrolujemy na ekranie telefonu. Mikrofon wykorzystamy do gitar akustycznych, a poprzez specjalny adapter podłączymy również gitary elektryczne. Wybieramy tylko strunę, a Roadie wykonuje całą robotę sam, czyli odpowiednio naciąga bądź luzuje strunę.

Na urządzonku jest też pasek diodowy LED, którego kolor wskazuje nam, czy strojenie jest zakończone. W trakcie procesu świeci się na zielono, a gdy strojenie zakończono, zmienia barwę na niebieską. Na czerwono ostrzeże, że szarpiemy nie tą strunę co trzeba. System oferuje ustawienia od A1 (55 Hz) do A5 (880 Hz) i ma dokładność 2 Hz. Apka pozwala na wybór różnych tonacji, a także własnych, by indywidualnie zestroić instrument, np. fani ciężkiego grania będą mogli przesterować gitarę. Jest także detekcja „zużycia struny”, pozwalająca wykryć kiedy należy ją wymienić. Im częściej używamy gadżetu do strojenia, tym lepiej rozpoznaje nasze przyzwyczajenia i przewiduje potrzeby ustawień. Całą historię strojeń można też przejrzeć w aplikacji.

Chiński wynalazek ma być gotowy do sprzedaży w czerwcu 2014 roku, jeśli zbiórka funduszy zakończy się powodzeniem.

źrodło: roadietuner.com, Kickstarter via gizmag.com