Targi CEATEC w Japonii to miejsce, w którym zobaczyć możemy w akcji interesujące rozwiązania w wielu dziedzinach. Nie zabrakło demonstracji dla mobilnych urządzeń. Elliptic Labs przedstawiło ciekawy sposób kontroli tabletów i smartfonów. Sterowanie i gesty do obsługi urządzeń wciąż ewoluują, a kolejnym krokiem może stać się pomysł bazujący na technologii ultradźwięków. System MURATA/Elliptic Labs Ultrasound Gesture Control to właśnie tego typu projekt, który może okazać się rewolucyjny dla rynku.

Model tego systemu bazuje na ultradźwiękach, co oznacza, że im bliżej ekranu znajduje się ręka, tym pewne odpowiedzi ekranu będą inaczej reagować na ruchy ręką, wykrywając jej położenie. Powiązanie odpowiednich gestów może ułatwić obsługę niektórych funkcji sprzętu i dodać sporo nowych możliwości do dzisiejszego systemu sterowania. Do tej pory ekran rozpoznawał tylko akcje na dotykowej powierzchni wyświetlacza, natomiast system od Elliptic Labs doda do niego głębie. Nie tylko poszerzy to obsługę, ale doda nowe rozwiązania oraz aplikacje wykorzystujące ten nowy sposób odbioru interakcji.

Przykładowo, urządzenie może w wykryć również ruchy poza granicami wyświetlacza tabletu, pokazując jak czułe jest to rozwiązanie. Producent rozwiązania zaprezentował swój system na sprzęcie z Androidem oraz tabletach z platformą Windows 8. Pokazuje jakie może zaoferować możliwości obsługując ekrany tylko przy pomocy ruchów rąk z pewnej odległości. Pokazano gesty umożliwiające nawigowanie po systemie, które już niebawem możemy zobaczyć na rynku. Na razie wersja prototypowa ma zainteresować konsumentów i producentów, którzy chętnie skorzystali by z takiej kontroli w swoich produktach. Moduły Murata są niewielkie i bardzo tanie, resztę robi oprogramowanie.

Trwają prace nad wersją przystosowaną do rynkowych potrzeb. Być może już niedługo będziemy mogli „ciachać” owoce we Fruit Ninja w całkowitym trójwymiarowej przestrzeni. Warto zauważyć jeszcze, że system tej bezdotykowej obsługi potrafi reagować w ciągu 100 ms , czyli nieznacznie szybciej od dotykowych ekranów. Myślę, że możemy się również niedługo spodziewać narzędzi SDK pozwalających wykorzystać rozwiązanie przy projektowaniu własnych aplikacji na Androida. Poniżej krótka demonstracja możliwości ultradźwięków:

źródło: ellipticlabs.com via engadget.com