Samsung prezentuje już trzecią generację swojego phabletu Galaxy Note. Targi IFA 2013 to idealna okazja do przedstawienia nowej linii urządzeń. Obok większego nowego Galaxy Note 10.1 oraz pierwszego smart watcha w ofercie – Galaxy Gear, z którym smartfon ma koegzystować, koreański gigant demonstruje najświeższy produkt, który swego czasu spopularyzował określenie phabletu i samą kategorię urządzeń tego typu na rynku. Edycja z 2013 roku to nowy flagowiec Samsunga w tym segmencie z całkiem przyjemnymi parametrami i oprogramowaniem. Dwa lata temu w tym samym miejscu producent przedstawił zaskakującego, pierwszego z serii Galaxy Note, co nowego w trójce?

Note 3 kontynuuje trend poprzedników, czyli powiększający się z generacji na generację ekran. Pierwszy model posiadał wyświetlacz o przekątnej 5.3-cala, drugi już 5.55, a teraz otrzymujemy aż 5.7-cala. Aż strach pomyśleć co będzie w przyszłym roku. Każdy z nich w swoim czasie był imponującą wartością. Ekran w technologii AMOLED ma rozdzielczość HD 1080p (1920 x 1080), co daje gęstość pikseli na poziomie 388 ppi (dla porównania w dwójce mieliśmy 267 ppi). Obraz będzie zatem dużo ostrzejszy, jaśniejszy i posiadający jeszcze lepsze kąty widzenia niż w poprzedniku. Podoba mi się tylna część obudowy, tak jak sama nazwa sugeruje, Note ma być notatnikiem, więc z tyłu posiada skórzane obszycie, upodabniające go do eleganckiej książeczki (także z boków, gdyż wciąż klapka jest zdejmowalna). Mamy więc klasę, lepszy uchwyt i brak odcisków na panelu.

Jeśli chodzi o same wymiary to przedstawiają się one następująco: 151.2 x 79.2 x 8.3 mm. Nowa edycja jest o 1.3 mm węższa od poprzednika i aż o prawie 4 mm od pierwszej generacji (a ma przecież większy ekran)! Jeśli chodzi o długość, jest praktycznie bez zmian, natomiast urządzenie jest o lekko ponad milimetr cieńsze. Waży niecałe 170 gramów. Krawędzie są bliżej wyświetlacza, więc w ręce powinien trzymać się wygodniej niż Note II. Wciąż jest wielki, ale wygląda na to, że bardziej komfortowy niż konkurencyjne phablety (no i dwa poprzedni Samsungi).

Specyfikacje

Galaxy Note 3 wyjdzie w dwóch wersjach: LTE z czterordzeniowym Snapdragonem 800 (2.3 GHz) i  HSPA+ z ośmierdzeniowym Exynos (1.9 GHz). Oba będą posiadały na pokładzie Androida w wersji Jelly Bean 4.3. Każdy z nich będziemy mogli zakupić w wersji z 32 lub 64 GB pamięci wewnętrznej, ale z opcją rozszerzenia jej o karty micro SDXC. Jest port IR LED, standard MHL 2.0 (Mobile High-Definition Link do połączeń z innymi ekranami), Bluetooth 4.0, WiFi 802.11a/b/g/n/ac i akumulator o pojemności 3200 mAh (wymienny). Z przodu znajduje się kamerka 1.9 mpx, a z tyłu aparat z 13-megapikselami, który potrafi rejestrować materiały w Ultra HD (4K) w 30 klatkach na sekundę lub HD w 60 fps. Tytuł pierwszego smartfona z możliwościa nagrywania w jakości 4K sprzątnął Samsungowi sprzed nosa kilku dni temu Acer w modelu Liquid S2 (raczej nie przypadkowo). W środku, bagatela, 3 GB RAM!

Oprogramowanie

Przede wszystkim, należy zacząć od rysika, który jest w praktyce niezbędnym elementem smartfona, a w którym pojawiło się trochę zmian. Specjalnie dla piórka S Pen, zaraz po wyjęciu go ze slotu, na ekranie pojawia się specjalne menu na ekranie smartfona, zwane Air Command. Mamy tutaj podręczny panel, w którym szybko uruchomimy aplikacje często wykorzystywane przy pracy z rysikiem: Action Memo (dodatkowe funkcje edycji i akcji – zapis numeru do kontaktów itp.), Scrapbook (do szybkich bohomazków), Screen Write (mazanie po ekranie), S Finder i Pen Window (przenoszenie zawartości ekranu do bocznych ikon – coś a’la facebookowe ikonki Chatowe).

Dzięki tym funkcjom, w razie nagłego spisania numeru na ekranie (odręcznie), będziemy mogli szybko wykonać połączenie głosowe. Scrapbook pozwoli na wygodne notowanie myśli, zapisków i szkiców, nawet z opcja kategoryzowania i zapisu metadata. Możemy nawet przeszukać odręcznie napisane materiały, ale i strony www, zdjęcia, media i wszystko co mamy zapisane w telefonie. Oprogramowanie daje sporo filtrów i metod przeszukiwania zawartości urządzenia. Mamy też dalej opcje Multi-Window (nawet dla przeglądarki). Dodano możliwość powiązania niektórych aplikacji w tej opcji, czyli w momencie gdy korzystamy często z dwóch apek jednocześnie, można je przyzwyczaić do otwierania się jedna obok drugiej. Jest też opcja drag-and-drop, czyli przenoszenie zawartości między oknami (zdjęcia, mapki itp. – idealne do tworzenia maili z załącznikami). Opcjonalnie możemy dokupić etui S-View Coverelegancką klapkę w okienkiem do obserwacji i obsługi części funkcji.

Samsung kontynuuje współpracę z Flipboardem, wysuwane menu w ekranie głównym pozwoli dostać się do UI w stylu magazynu cyfrowego (przesuwane z lewa do prawa kafle z newsami, portalami społecznościowymi, jak Twitter, Facebook, Google+, Tumbl, Flickr itd.). Dostaliśmy też możliwość wysuwania menu w pozycji wertykalnej (z tymi samymi apkami, które widnieją w doku). Wspomniany wcześniej smart watch Galaxy Gear, którego konfigurujemy z poziomu smartfona, będzie posiadał w Note 3 swój App Manager. Samsung wciąż wykorzystuje w systemie Android swoją nakładkę TouchWiz UI, wraz z premierą Androida 4.4 (KitKat), pojawi się możliwość update’u. Phablet będzie, tak jak inteligentny zegarek, dostępny globalnie w 140 krajach już 25 września.

źródło: Samsungmobilepress.com, global.SamsungTomorrow.com