Jeśli zwykła fotografia do dla ciebie za mało, a Squito – kula do rzucania, wykonująca panoramiczne fotki w locie – nie wystarcza, to powstał właśnie aparat, który może cię zainteresować. Theta od Ricoh to niewielki, poręczny aparacik służący do wykonywania panoramicznych zdjęć sferycznych. Oznacza to, że optyka pozwala na wykonanie oryginalnie wyglądających zdjęć uchwytujących całe otoczenie na około. W złapaniu całości pomoże soczewka typu rybie oko (jedna z przodu, druga z tyłu) – w ten sposób otrzymamy pełny obraz.

Takie ułożenie optyki powoduje, że w tym przypadku o celowanie obiektywem nie musimy się zbytnio martwić. Złapie wszystko i tak, ważniejsza jest bardziej odległość ustawienia względem kadru, aby zdjęcie było ciekawsze i coś prezentowało. Użytkownik tylko trzyma urządzenie w ręce (pod dowolnym kątem) i naciska guzik wyzwalający migawkę. Sferyczne zdjęcie może być potem obejrzane na zsynchronizowanym iPhonie (gdzie efektownie możemy obracać obraz na ekranie i wybrać najciekawszy fragment), wrzucone wprost do sieci lub przetransferowane na komputer. Soczewki zmieszczone w sprzęcie ważącym niecałe 100 gramów, są ultra małe, ale korzystają z dwóch sensorów.

Istnieje możliwość użycia statywu, który zamontujemy dzięki uniwersalnemu gwintowi. Zdjęcia możemy wykonać z minimalnej odległości 10 cm. Najważniejszą zaletą gadżetu jest współpraca ze smartfonami. Komunikacja następuje poprzez Wi-Fi i bezpłatną aplikację. Na starcie Theta ma być kompatybilna z iPhonem 4S i 5 (które muszą posiadać software iOS w wersji minimum 6.0). Ricoh pracuje również nad wersją na Androida (ma być gotowa jeszcze w tym roku). Z poziomu apki możemy edytować wielkość i kształt wykonanego zdjęcia, zanim wrzucimy je na portal społecznościowy.

Program potrafi wykorzystać moduł GPS smartfona do geotagowania fotek. Kolejną zaletą współpracy z iPhonem jest możliwość zdalnego wykonywania zdjęć. Możemy zatem ustawić kamerkę i pstryknąć zdjęcie wydając polecenie z aplikacji w telefonie. Aparat Theta działa też niezależnie, synchronizacja ze smartfonem jest tylko dodatkiem poszerzającym możliwości gadżetu, ale nie jest koniecznością. W środku mamy 4 GB miejsca na materiały. Akumulatorek podładujemy przez USB, ma wystarczyć na zrobienie do 200 zdjęć w formacie JPEG (z włączonym modulem Wi-Fi). Czułość filmu mieści się w granicach 100-16000 (ISO). Theta ma ma kosztować 399 Euro lub 329 Funtów i pojawić się na rynku jeszcze we wrześniu (Francja i Niemcy). Gadżet będzie można zobaczyć w akcji na stoisku Ricoh na targach elektroniki IFA 2013 w Berlinie.

źródło: theta360.com, gizmag.com, AppStore