Pływanie w basenie to przyjemna czynność, ale wiąże się też z niebezpieczeństwami. Choć zawsze jest ratownik lub ktoś obserwujący kąpiących się, to bywa, że dochodzi do tragedii. Ratownicy nie zawsze są w stanie z wystarczającym wyprzedzeniem dotrzeć do poszkodowanego, zauważyć tonącego lub zorientować się, że coś w ogóle jest nie tak. W tym celu powstało SEAL – urządzenie w formie zapięcia na szyję (żeby nie używać słowa obroża), które zaalarmuje w sytuacji, gdy gadżet znajdzie się za długo pod wodą.

Ma to być ostrzeżenie prewencyjne, zwracające uwagę na użytkowników basenu, którzy mogą być potencjalnymi zagrożonymi, ale i sygnałem w razie wypadku. Ubieralny monitoring posiada system detekcji, który ograniczy wypadki, do których dochodzi na kąpieliskach. Wypadki z udziałem dzieci na basenach to jedna z częstszych przyczyn traumatycznych sytuacji – dla dziecka i rodzica. Alarmujący sygnał pozwoli zwrócić uwagę całego otoczenia na dziecko, które zaczyna się topić/tonąć lub przed chwilą wynurzyło się dłuższego nurkowania.

 

Urządzenie korzysta z technologii SwimSafe™, która została opatentowana i zaprezentowana w jednym celu: wyeliminować ryzyko podczas zabawy w wodzie. Dzięki noszeniu przez pływających oraz ratowników/rodziców, specjalnych opasek, wszyscy zainteresowani będą informowani o wypadku. Dzięki indywidualnym elektronicznym sygnaturom na urządzeniach, możliwa jest obserwacja wielu użytkowników w tym samym czasie. Do tego wykorzystywany jest  również hub stojący blisko basenu.

Urządzonka nie powodują dyskomfortu podczas kąpania, a warto zaopatrzyć dziecko w taki system, nawet jakby nie należał do najwygodniejszych. Dźwięk alarmu jest donośny, towarzyszą mu świetlne sygnały, a dodatkowo ratownik czuje przez opaskę, że coś jest nie tak. Żeby wyłączyć wyjący alarm, dziecko musi podpłynąć do brzegu i dotykając hub dać znać, że wszystko jest ok. Obserwatorzy widzą przy okazji co się dzieje.

System SEAL umożliwia także ustawienie różnego rodzaju konfiguracji pod umiejętności pływackie osób korzystających z basenu. Inaczej zaalarmuje osobę słabo pływającą, która potrzebuje natychmiastowej pomocy i jest większym zagrożeniem, a inaczej potrafiących pływać. Gadżet posiada cztery takie tryby.

Opaski biorą udział w promocji i zbieraniu funduszy na dalszy rozwój projektu. Znajdziecie tam więcej informacji na ich temat oraz dokładniejsze dane dotyczące urządzenia. Cena detaliczna ma wynosić 149 dolarów, prototyp ma się pojawić w komercjalnym użyciu jeszcze w tym roku, a w sprzedaży – w styczniu 2014 roku. Jeśli jesteście zainteresowani wsparciem pomysłu, SEAL przedstawia się na stronach Indiegogo.

źródło: Indiegogo.com, swimsealsafe.com via ubergizmo.com