Do duopolu iOS-Android na rynek dołączają kolejni gracze, zasiedział się już Windows Phone, w tym roku pojawił się BlackBerry OS 10, który wprowadził po raz pierwszy obsługę w pełni dotykowego ekranu w urządzeniach z logo Jeżynki. Również Firefox OS od Mozilli zamierza namieszać w świecie przenośnych urządzeń. Co prawda z rynkiem żegna się powoli Symbian, ale generalnie, mobilnych systemów operacyjnych przybywa. Od pewnego czasu słychać także o postępach prac nad mobilnym Ubuntu.

Dzisiaj dowiadujemy się, że oprócz premiery Ubuntu Mobile w Galaxy Nexus pod koniec tego miesiąca (w formie obrazu do pobrania), pojawią się również fizyczne urządzenia Ubuntu – jeszcze w tym roku. Mark Shuttleworth – założyciel firmy Canonical Ltd., sponsor Ubuntu dla Linuxa – zapowiedział wg Wall Street Journal, że jeszcze w październiku, dwa wielkie geograficznie rynki na świecie, otrzymają pierwsze smartfony przygotowane przez Ubuntu, oczywiście z Ubuntu Mobile OS na pokładzie (w katalogach różnych operatorów sieci komórkowych). Na informacje, którzy producenci wyprodukują urządzenia i na których rynkach zadebiutują słuchawki Ubuntu, musimy jeszcze poczekać.

Tymczasem warto w skrócie przedstawić Ubuntu Mobile. To wciąż projekt typu Open Source. Mobilny system operacyjny, który ma przypominać nakładkę Linuxową na PC.  Działać będzie na minimum dwu-rdzeniowych smartfonach z Androidem (a pod koniec roku jako odrębny mobilny OS)  i jak zaznaczają twórcy, ma nam dać możliwości wykorzystania dobrodziejstw znanych z desktopowego Ubuntu.

Ma być szybki i wydajny jak Ubuntu na PC, nie używa Javy, korzysta z tych samych sterowników co Android, co pozwala na instalacje systemu obok Androida, tworząc smartfony z podwójnym systemem operacyjnym. Wykorzystuje natywne aplikacje bądź te oparte na HTML5. Na telefony z Ubuntu zainstalujemy większość aplikacji znanych z konkurencyjnych platform, które umieścimy w bocznym rozwijalnym menu.

Twórcy zapowiadają łatwą i prostą w nawigacji platformę, która umożliwi szybkie przeskakiwanie w multi-taskingu (wielozadaniowość). Podpięcie urządzenia pod PC umożliwi korzystanie z Windowsowych aplikacji i narzędzi znanych z desktopowej wersji Ubuntu. Specjalny dok przemienia smartfona w clienta stacjonarnej jednostki. Projektanci i programiści Ubuntu Mobile promują rozwiązanie jako możliwości PC w obudowie smartfona.

Przyznam, że bardzo chętnie skorzystam z „nakładki” Ubuntu na moim Androidzie, pozostaje czekać na finalną wersję. Więcej informacji znajdziemy na stronach Ubuntu.com w sekcjach dla urządzeń mobilnych: tutaj oraz tutaj. Załączam jeszcze naprawdę treściwą prezentację możliwości opisywanego systemu operacyjnego: